Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ústecká ČSSD nechce vládu s ANO. „Respektuji kraj, ministryní se nestanu,“ říká Nekolová

Ústecká ČSSD nechce vládu s ANO. „Respektuji kraj, ministryní se nestanu,“ říká Nekolová

Ústecká ČSSD odmítla podpořit vznikající koalici sociálních demokratů a hnutí ANO a doporučila svým členům to samé. Gabriela Nekolová, která už dříve potvrdila, že dostala nabídku na post v kabinetu, řekla, že se ministryní nestane.

Nekolová potvrdila, že členové ČSSD v Ústeckém kraji dostali zprávu o tom, že krajské vedení s vládou s hnutím ANO nesouhlasí. "Bylo to na základě postoje a rozhodnutí krajského vedení. Členové byli informováni emailem," popsala. V pátek odpoledne - po jednání šéfů místních organizací s předsedou strany Janem Hamáčkem - krajský předseda Miroslav Andrt potvrdil, že ústecká ČSSD nedoporučuje svým členům, aby hlasovali v referendu pro vstup do vlády.

Pro Nekolovou to znamená, že se nestane ministryní práce a sociálních věcí. "Postoj krajské ČSSD je na základě jednání odmítavý a já jako členka krajské organizace ČSSD pochopitelně nemohu být považována za kandidátku na ministryni a být v rozporu s postojem vlastního regionu," říká pro INFO.CZ.

„Nabídky si samozřejmě nesmírně vážím. Jsem přesvědčená, že bych na místě ministryně práce a sociálních věcí určitě měla co nabídnout. Je to agenda, kterou bych řešila ráda už proto, že se mě bezprostředně dotýká i co by obyvatelky jednoho z neproblematičtějších regionů a mám s tím bohaté zkušenosti. Já ale nejsem v rozporu krajské ČSSD a nechci, aby to tak bylo veřejností vnímáno,“ vysvětluje Nekolová.

„Co se týče Gabriely Nekolové, tak jsme dlouhodobě říkali, že to není naše nominantka. Přesto, že to je schopná osoba, která by na pozici mohla dosáhnout, tak s ohledem na to, jaká je nálada v našem regionu, tak by nám přišlo nevěrohodné, abychom vysílali člověka do mise, které sami nevěříme,“ řekl Andrt.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744