Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ÚSTR veřejně kritizoval Blažka. Ústavu se nelíbilo, co historik řekl na demonstraci proti Babišovi

ÚSTR veřejně kritizoval Blažka. Ústavu se nelíbilo, co historik řekl na demonstraci proti Babišovi

Mohou mít zaměstnanci vlastní názory, nebo by měli i ve svém volném čase souznít s postoji svého zaměstnavatele? Tento konflikt právě řeší Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který včera vydal prohlášení, ve kterém svého zaměstnance historika Petra Blažka označil za „fanatického aktivistu“. Dovolil si totiž minulý týden vystoupit na akci proti Andreji Babišovi Milion chvilek pro demokracii, kde kritizoval propouštění v Ústavu.

Historik Petr Blažek promluvil na demonstraci proti premiérovi v demisi 5. června. Na podiu zmínil, že jeho kolega historik Radek Schovánek, který svědčil u soudu proti Babišovi a předkládal důkazy o jeho komunistické minulosti, byl následně vyhozen z ÚSTR.

„(U soudu) byli dva svědci, jeden byl Jerguš Sivoš, slovenský historik, a druhý byl český badatel Radek Schovánek. Dva měsíce poté, co svědčil proti Andreji Babišovi a dokládal, že byl aktivním spolupracovníkem Státní bezpečnosti, se odehrála schůzka na ministerstvu financí, které tehdy řídil Andrej Babiš. Andrej Babiš tehdy dal dvacet milionů vedení Ústavu pro studium totalitních režimů do rozpočtu, aby udělali velkou čistku, v jejímž rámci byl vyhozen Radek Schovánek z práce,“ uvedl před týdnem historik na demonstraci. Dále uvedl, že jako člen odborů Babiše upozorňoval, že peníze budou sloužit k vyhazování nepohodlných lidí. Premiér v demisi mu tehdy údajně slíbil, že pokud by se něco takového mělo následovat, peníze neschválí. To se ale nestalo a Radek Schovánek dostal výpověď.

Ačkoli Blažek vystoupil na demonstraci ve svém volném čase a mluvil sám za sebe, vedení ÚSTRu se vůči jeho slovům rozhodlo vymezit. „Petr Blažek je v ÚSTR zaměstnán jako historik. Práce historika, stejně jako každá jiná, má pravidla. Pro historiky například platí, že musí vycházet z ověřitelných faktů a hledat doložitelné souvislosti. V tomto případě však Petr Blažek skutečnost zcela překroutil. Petra Blažka budeme muset bohužel, nikoli poprvé, důrazně upozornit, že je rozdíl mezi rolí odborného historika, který se jistě může a má občansky angažovat, a rolí poněkud fanatického aktivisty, který se neštítí sáhnout ani k demagogii, když se mu to hodí,“ stojí v úterním vyjádření Ústavu. Vyjádření se svým zaměstnancem nijak nekoordinovali.

„Pouze den předtím mi ředitel zaslal dopis, ve kterém mě požádal, abych doložil jednu větu ze svého projevu. Odpověděl jsem, že mám na vše písemné doklady i svědky. Prohlášení považuji za absurdní, navíc jsem mluvil o své zkušenosti zástupce odborů. Volil jsem svoje slova opatrně, nikoho z vedení ÚSTR jsem nejmenoval,“ vysvětluje pro INFO.CZ Blažek. Za přinejmenším nešťastné také považuje, že vedení se s ním nepokoušelo věc řešit osobně. Na schůzku s ředitelem ÚSTR Zdeňkem Hazdrou dostal pozvání až dnes, když redakce INFO.CZ požádala Ústav o vyjádření.

„Petr Blažek vystoupil veřejně a toto jeho vystoupení se dále šíří na internetu, zvláště na sociálních sítích. V důsledku toho jsme od veřejnosti obdrželi několik dotazů na tvrzení, která v projevu Petra Blažka zazněla. Považujeme tedy za vhodné a nutné se vůči nim veřejně ohradit. Vedení ÚSTR chce tímto krokem bránit dobré jméno instituce, které Petr Blažek svými výroky ohrozil,“ uvedla v reakci Darja Čablová, pověřená za ÚSTR za styk s novináři. Ve veřejném vyjádření instituce uvedla, že to není poprvé, co musí Blažka „důrazně upozorňovat“ na nevhodné chování. Čím dalším se měl historik prohřešit, ale Čablová odmítla uvést, stejně jako to, zda mu za jeho vystoupení hrozí nějaký postih.

Reakci Ústavu, který se rozhodl veřejně pranýřovat svého zaměstnance, aniž by předtím radši situaci s ním řešil osobně, příliš nechápe ani předseda Rady ÚSTR Eduard Stehlík. „Jak jsem byl informován, názory, které doktor Blažek přednesl na akci Milion chvilek pro demokracii, byly jeho osobní. Má pro ně dle svých slov dostatek informací a podkladů. Vzhledem k tomu, že vystupoval sám za sebe, tak je jeho výsostným právem v této zemi, kde ctíme svobodu projevu, s takovýmto stanoviskem vystoupit. Zatím žijeme ve státě, kde můžeme říkat, co si myslíme,“ uvedl pro INFO.CZ Stehlík.

ÚSTR se ve svém prohlášení snaží rozporovat Blažkova tvrzení ohledně odchodu jeho kolegy Radka Schovánka, který svědčil proti Babišovi. Důvodem údajně byla reorganizace a reforma digitalizace a ÚSTR si prý historikova svědectví před soudem cenil a dokonce ho tehdy písemně pochválil.

„Na stránkách ÚSTR se objevilo tvrzení, že jsem Ústav „opustil“. Nové vedení se mě i dalších lidi ale chtělo zbavit z osobních důvodů a použilo k tomu účelovou kritiku digitalizace. Vedoucí oddělení digitalizace, který za ni byl zodpovědný, tam ale zůstal a propuštěn jsem byl já a ještě jedna kolegyně. Všichni lidé, kteří digitalizaci dělali, zůstali v ÚSTRu nebo v Archivu bezpečnostních složek, naopak byli zlikvidování lidé z evidencí, což bylo oddělení, které vytvářelo lustrační systémy. S digitalizací to nemělo nic společného, pan Hazdra prostě lže. Na stránkách ÚSTRu je také napsáno, že jsem po svědectví proti Andreji Babišovi dostal nějakou pochvalu. To je naprostá lež. Dopis mi poslalo slovenské ÚPN (Ústav pamäti naroda), ale jinak od vedení ÚSTRu jsem nikdy žádnou pochvalu nedostal,“ vysvětluje pro INFO.CZ sám Schovánek. Reakce Ústavu na vystoupení jeho kolegy ho rozhořčila, nicméně nepřekvapila.

„Já se domnívám, že je to zoufalá snaha překroutit věci, které se staly. Podle mě je to další doklad, že vedení ÚSTRu je už úplně mimo realitu. Podle mě se k soukromému vystoupení Petra Blažka ÚSTR vůbec neměl vyjadřovat. Petr Blažek nikoho nejmenoval, a pokud by si někdo cítil dotčen, tak by to měl řešit občansko-právní cestou. Ale využívat k tomu stránky instituce, která by naopak měla zkoumat totalitu, je nevhodné,“ dodává Schovánek.

„Atmosféra je již několik let od účelového odvolání Daniela Hermana z funkce napjatá. Odešly či byly propuštěny desítky zaměstnanců. Svou roli Ústav plní podle mého názoru částečně, slabiny vidím v digitalizaci, vytváření elektronických vyhledávacích systémů a také v občasné relativizaci minulosti jako v případě několika vystoupení poradkyně ředitele pro metodologii Muriel Blaive. Problém vidím také v tom, že se vedení nepodařilo získat téměř žádné renomované historiky,“ dodává Blažek. I přes nepříjemnou atmosféru ale o odchodu z ÚSTRu neuvažuje.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1