Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Brně chtějí páchnoucí lidi vyhazovat z tramvají. Mají na to i speciální tým

V Brně chtějí páchnoucí lidi vyhazovat z tramvají. Mají na to i speciální tým

Dnes a v pátek bude 32 revizorů a osm preventistů kontrolovat v Brně na hlavním nádraží a Mendlově náměstí, jací lidé nastupují do tramvají. Nebudou pouštět cestující bez jízdenky či ty, kteří si ponesou do vozu jídlo či zapáchají. Důvodem jsou stížnosti cestujících či samotných řidičů z poslední doby, řekla mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.

Do tramvají podle dopravního podniku často nastupují lidé, kteří mají jídlo z rychlého občerstvení a obtěžují ostatní jeho zápachem nebo je ohrožují tím, že jim při brzdění jídlo vypadne z rukou. Na nádraží také do tramvají údajně často nastupují zapáchající bezdomovci. „Řidiči se je snaží vykazovat, ale když je nával lidí, tak je samozřejmě mohou přehlédnout,“ uvedla mluvčí podniku.

Podle ředitele Miloše Havránka jde o příspěvek k příjemnému cestování. „Lidé, kteří si za dopravu poctivě platí, si zaslouží určitý komfort. Není důvod, aby je ve vozech obtěžovali ti, kteří jezdí načerno či jinak porušují přepravní podmínky,“ uvedl Havránek.

Preventisté přitom převážně na hlavním nádraží působí již od roku 2014 a jejich úkolem je nepouštět do vozů právě ty, kteří nějak porušují přepravní podmínky. Jezdí i ve vozech na vybraných linkách. Aktuálně pracuje pro dopravní podnik osm preventistů.

Inspiraci v Brně našla například Ostrava či Ústí nad Labem, kde stojí lidé dopravního podniku na vybraných zastávkách a vpouštějí do vozů pouze cestující s platnou jízdenkou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1