Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V soutěži Chytrá radnice uspěla elektromobilita i solární lavičky. Nejchytřejším městem je Kolín

V soutěži Chytrá radnice uspěla elektromobilita i solární lavičky. Nejchytřejším městem je Kolín

Soutěž Chytrá radnice, která je obdobou celosvětově rozšířeného konceptu Smart cities, zná své vítěze. Ve vůbec prvním soutěžním ročníku o nich rozhodla odborná porota, ale i veřejnost, která se do hlasování zapojila v počtu dvou a půl tisíc osob.

„Když jsme společně s Úřadem vlády ČR začali o projektu uvažovat, byla naší hlavní motivací snaha přispět k urychlení a prohloubení procesu zavádění moderních technologií do fungování municipalit. Projekt Smart cities hýbe světem už několik let a zdálo se nám, že nám v tomto směru trochu ujel vlak,“ řekla Info.cz mluvčí projektu Aneta Neradová.

O první místo soutěžilo celkem 64 projektů zaměřených na chytré využití nejmodernějších technologií v oblastech životního prostředí, veřejné dopravy, individuální dopravy, energetiky a elektronické administrativy, které zároveň tvořily stejnojmenné soutěžní kategorie, doplněné dvěma kategoriemi průřezovými. V odborné porotě zasedlo 12 fundovaných osobností v čele s ekonomem a zakladatelem platformy 6D Academy Ing. Pavlem Kysilkou.

S projektem portálu, díky kterému mohou lidé zjistit rozmístění kontejnerů na tříděný odpad, jeho zaplněnost a další svoz, zvítězilo v kategorii Životní prostředí město Kolín. Cenu za nejlepší návrh v kategorii Individuální dopravy si odnesla Třebíč s projektem Chytrá mobilita Třebíče. Ten počítá s vybudováním přestupního terminálu hromadné dopravy či zavedením elektromobility.

V kategorii Veřejná doprava získala prvenství Ostrava, která chce prosadit možnost bezkontaktních plateb v prostředcích městské hromadné dopravy. Zlato si Ostrava odnesla i v kategorii e-Úřad: projekt fajnOVA vychází z plánu strategického rozvoje města z roku 2016 a počítá s vysokou měrou zapojení veřejnosti. V kategorii Energetika bodovaly Kněžice, jejichž projekt ESO usiluje o obnovu soběstačnosti regionu. Cenu veřejnosti si s projektem zefektivňujícím třídění odpadu odnesly Těšany, a v poslední kategorii Inovativní řešení uspělo se solárními lavičkami CapaSitty město Blatná. Jako „nejchytřejší“ město byl odbornou porotou vyhodnocen Kolín.

„Galavečer se slavnostním vyhlášením výsledků byl nejen příjemnou tečkou za sedmi měsíci intenzivní práce, ale také výbornou příležitostí pohovořit se zástupci měst a obcí i partnerů soutěže,“ uvedla Neradová. „Shodli jsme se, že první ročník akce se vydařil, odhalil slušný potenciál naší země a navíc ukázal, že na tom v porovnání s okolním světem nejsme tak špatně. Jsou dokonce odvětví, kde můžeme jít příkladem. Snad jsme tedy položili solidní základ tradici užitečného měření chytrosti českých radnic‘, která bude úspěšně pokračovat,“ doplnila Neradová.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744