Večeře, květiny, čokoláda. Oslavy Valentýna si Češi oblíbili | info.cz

Články odjinud

Večeře, květiny, čokoláda. Oslavy Valentýna si Češi oblíbili

Všichni zamilovaní si dnes mohou připomenout svátek svatého Valentýna. Oslava patrona zamilovaných, která se do střední a východní Evropy dostala po pádu komunismu z anglosaských zemí, může být letos problematická pro věřící. Dnes je totiž také Popeleční středa a tudíž i začátek období půstu před Velikonocemi. V Česku svátek svatého Valentýna podle průzkumů slaví až dvě třetiny lidí.

Oblibu valentýnských večeří ukazují čísla karetní společnosti Mastercard. Tři čtvrtiny karetních transakcí a 40 procent objemu výdajů uskutečněných v období kolem svátku svatého Valentýna připadají na večeře. Trend potvrzuje i portál Restu, podle kterého oproti loňskému roku počty rezervací v restauracích stouply o pětinu. "Na počtech valentýnských rezervací vidíme, že jakkoliv je Valentýn často vnímaný jako komerční a importovaný svátek, tak lidé nechtějí riskovat gurmánský průšvih doma a návštěvu restaurace volí jako nejlepší variantu," uvedl ředitel Restu Jiří Moskal.

Mezi klasické valentýnské dárky patří šperky. "Velmi oblíbené jsou náramky nebo prsteny Pandora, také parfémy nebo spodní prádlo," podotkla obsahová manažerka srovnávače cen Heureka.cz Alexandra Čermáková. V posledních letech roste před Valentýnem zájem i o další věci - v kurzu jsou kromě erotických pomůcek i žertovné erotické předměty a lechtivé hry. Mezi nejpopulárnější patří Sexperimenty, kostky Láska je hra či Harašeníčko.

Některé druhy zboží se prodávají nejvíce z celého roku právě v období Valentýna - v internetových obchodech jsou to například kondomy. Podle údajů Mastercard lidé také utrácejí za cestování. Loni se počet transakcí vypovídajících o této valentýnské volbě zvýšil o 23 procent a připadlo na ně 22 procent výdajů.

Průzkum společnosti Shoptet, která se specializuje na pronájem e-shopových řešení, ukázal, že čtvrtina Čechů investuje do tohoto svátku maximálně 250 Kč, pětina lidí až 500 Kč. Těch, kteří obětují více než tisíc korun, je mezi Čechy pouhých šest procent.

Období kolem svatého Valentýna silně pociťují prodejci květin, u kterých si kytici pro svou partnerku koupí 70 procent mužů, případně si ji nechávají doručit až domů. Muži investují do květin až 550 korun. Ženy z 50 procent obdarovávají své polovičky něčím sladkým, jako jsou bonboniéry nebo kvalitní čokolády.

Valentýn byl kněz, který ve 3. století tajně oddával zamilované. V křesťanské tradici je chápán jako patron mládeže a šťastného sňatku. Císař Marcus Aurelius Claudius zvaný Germanicus tehdy zrušil manželství, protože ženaté muže nepovažoval za dobré válečníky. Valentýn i přes zákaz prý tajně oddával zamilované páry a mužům radil, aby neopouštěli své ženy a neodcházeli do válek. Císař ho proto nechal popravit. Valentýnova relikvie, kost z lopatky, je uchovávána na pražském Vyšehradě.

Milenecké páry v Česku udržují také tradici líbání pod rozkvetlým stromem, která připadá na 1. května. V dávnější minulosti chlapci na českém venkově stavěli svým děvčatům před jejich domy májky jako symbol lásky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud