Většina Čechů chce, aby Babiš skončil. Poslanci ANO za ním ale stojí, hlasování bude příští pátek | info.cz

Články odjinud

Většina Čechů chce, aby Babiš skončil. Poslanci ANO za ním ale stojí, hlasování bude příští pátek

Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl kvůli kauze kolem jeho syna sám, nebo i s celou vládou, skončit. Myslí si to většina Čechů. V nejnovějším průzkumu agentury Median se pro tuto možnost vyslovilo 56 procent respondentů. Pro pokračování Babišovy vlády beze změn se vyslovilo jen 29 procent lidí. Dalších 15 procent neví, jak situaci řešit. Za Babišem ale dál stojí jeho poslanci. Jak řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, žádný ze zákonodárců vládního hnutí ve Sněmovně nepodpoří návrh opozice na vyslovení nedůvěry vládě.

Poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem. Novinářům to po dnešním zasedání klubu řekl jeho předseda a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Jednání o nedůvěře, které vyvolala opozice, se podle Faltýnka uskuteční příští pátek. Dolní komora začne zasedat v 9:00 hodin.

Faltýnek uvedl, že poslanci ANO věří v nezávislé vyšetření případu Čapího hnízda. Odmítl komentovat dnešní usnesení Senátu, který označil za nepřijatelné, aby Babiš s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy. Zdůvodnil to tím, že důvěru vládě dává Poslanecká sněmovna.

Kvůli kauze byl však měla podle 29 procent účastníků zmíněného průzkumu skončit celá vláda a podle dalších 27 procent jen samotný premiér. Pokud by vláda podala demisi, byly by podle téměř poloviny Čechů nejlepším řešením brzké předčasné volby, do jejichž konání by Babišův kabinet dovládl v demisi.

Podle 17 procent lidí by také měly být předčasné volby, ale vládl by zatím úřednický kabinet prezidenta Miloše Zemana. Dalších 17 procent dotázaných by počkalo na řádné volby v roce 2021.

U voličů ANO převládá na rozdíl od voličů všech ostatních sněmovních stran názor, že by Babišův kabinet měl vládnout dál ve stejném složení. Ale i mezi příznivci ANO se najdou lidé, podle kterých by stranický šéf Babiš skončit měl.

Z pevných voličů ANO, kteří hnutí volili ve sněmovních volbách v roce 2017 a volit jej chtějí nadále, je pro konec vlády, nebo samotného Babiše sedm procent. Z váhajících, kteří ANO loni volili, ale teď si nejsou opětovnou volbou ANO jisti, se vyslovilo pro konec Babiše, či celé vlády 32 procent.

Průzkum prováděl Median 13. a 14 listopadu. Zúčastnilo se ho 1015 obyvatel České republiky ve věku 18 a více let.

Syn premiéra Andrej Babiš mladší řekl serveru Seznam Zprávy, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym, anektovaném Ruskem. Údajně mu vyhrožovali, že jinak skončí v psychiatrické léčebně.

Premiér Babiš médiím řekl, že jeho syn na Krymu byl, ale nebyl nikým unesen. Uvedl také, že jeho dospělý syn i dospělá dcera jsou psychicky nemocní. Babiš mladší dnes v e-mailu pro Seznam Zprávy obvinil svého otce ze lži. Obvinění odmítají i Babišovi spolupracovníci.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud