Víme s kým se v Česku setká europoslanecká mise, Peksa nechal vyškrtnout INFO.CZ | info.cz

Články odjinud

Víme s kým se v Česku setká europoslanecká mise, Peksa nechal vyškrtnout INFO.CZ

Mise poslanců Evropského parlamentu, která má na konci února přijet do Česka vyšetřovat střet zájmů Andreje Babiše, se vedle úředníků setká téměř výhradně s Babišovými kritiky. Vyplývá to z e-mailové korespondence europoslanců, kterou má INFO.CZ k dispozici. I jeho šéfredaktor měl být jedním ze zástupců médií, s nimiž se zákonodárci mají potkat, ale pirátský europoslanec Mikuláš Peksa jej nechal vyškrtnout kvůli údajnému napojení na Čínu.

„Všichni si uvědomujeme, jaká je situace v České republice. Veřejnoprávní média a justice jsou v ohrožení. Doporučuji do agendy zahrnout jen setkání, která mají něco společného s tím, čeho chceme dosáhnout – ochrany finančních zájmů EU v členských státech. Jinak bychom riskovali, že z Andreje Babiše uděláme oběť. Dali bychom Andreji Babišovi příležitost, aby nás obvinil, že jsme ovlivněni vlastními názory či pocity,“ píše v jednom z emailů europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Emailová korespondence europoslancůEmailová korespondence europoslancůautor: Info.cz

Dá se očekávat, že mise nebude mít s českým premiérem příliš slitování. V jejím čele bude stát pravděpodobně německá europoslankyně Monika Hohlmeierová, která v Evropském parlamentu vystupuje i s plackou, kterou nosí příznivci hnutí Milion chvilek pro demokracii. Jeho šéf Mikuláš Minář má být rovněž jedním z těch, kteří se s europoslanci setkají. Kromě několika dalších neziskovek (Transparency International či Rekonstrukce státu) jde i o bývalé Babišovy spolupracovníky Lukáše Wagenknechta či Ondřeje Závodského.

„Je to ukázka, jak fungují Češi v Evropském parlamentu. Přenáší boje z vnitropolitické na evropskou úroveň. Jsou to všechno lidi, kteří mě nenávidí. Paní Hohlmeirovou neznám, ale rád bych ji přivítal a vše vysvětlil,“ reagoval pro INFO.CZ Andrej Babiš. Premiér ovšem nefiguruje na seznamu pozvaných a není vůbec jisté, že Hohlmeirová nakonec misi povede. Evropský parlament ji nedávno zbavil imunity, protože v Německu čelí vyšetřování, že utekla od nehody.

Europoslanci se zřejmě nesetkají jenom s politiky. Jednat by mohli například se zástupci malých zemědělců, konkrétně s Jaroslavem Šebkem z Asociace soukromých zemědělců. „Mohl by zprostředkovat zkušenosti malých zemědělců s dotacemi (dobré i špatné) a říci, jak byl jejich byznys sabotován velkými společnostmi,“ stojí v jednom z e-mailů. Zástupce Evropského parlamentu čeká také setkání s vybranými médii, konkrétně se zástupci Forum24, Echo24, České televize, Hospodářských novin, Respektu, Deníku N, Deníku Referendum či Českého rozhlasu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud