Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vnitro otevřelo první obchod s elektronikou zabavenou vězňům. Draží se online

Vnitro otevřelo první obchod s elektronikou zabavenou vězňům. Draží se online

Ministerstvo vnitra v Ostravě otevřelo první obchod s elektronikou, kterou policie zabavila zločincům. Zatím si tam lidé mohou koupit 20 věcí, zejména mobilní telefony a počítače. V příštích týdnech by se měly v nabídce objevit třeba televize nebo hodinky. Vnitro plánuje další podobné obchody otevřít v Praze nebo Kutné Hoře. Dnes to sdělila Martina Němcová z tiskového oddělení ministerstva.

bchod zatím funguje jako výdejna. Věci se nejprve draží na aukčním portálu. Zájemci se předtím mohou na zboží přijít podívat, v obchodě pak zaplatit a vyzvednout si zboží. Ministerstvo plánuje, že levnější věci by si zde lidé v budoucnosti mohli nakupovat rovnou.

Vnitro již v loňském roce začalo prodávat auta zabavená policií při odhalování trestné činnosti. Podle ekonomického náměstka ministra Jiřího Zmatlíka se od té doby prodalo 45 aut za více než deset milionů korun. „Připravujeme několik desítek dalších prodejů," uvedl Zmatlík. Ceny zabavených aut nebo elektroniky vycházejí ze znaleckých posudků.

Stát věci zabavené zločincům prodává, neboť je finančně náročné se o ně starat, protože musejí být uskladněny a udržovány. Vnitro chce věci co nejrychleji prodat ještě před vynesením rozsudku, což v některých případech může trvat i několik let. „Pokud je obviněný zproštěn viny, je mu vrácena celá finanční hodnota prodaného majetku. Pokud je obviněný ale pravomocně odsouzen, získané peníze z prodeje dostanou poškození," uvedl Zmatlík.

Podobný systém prodeje zabaveného majetku na zavedených portálech funguje už několik let ve Francii, Belgii nebo Nizozemsku. Kriminalisté v Česku loni zajistili zločinecký majetek, peníze a výnosy z trestné činnosti za 9,9 miliardy korun, o rok dříve to bylo více než šest miliard.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1