Vokřál: Chci ANO připravit na krajské volby. A post ve vládě? Zvážil bych ho, říká | info.cz

Články odjinud

Vokřál: Chci ANO připravit na krajské volby. A post ve vládě? Zvážil bych ho, říká

Místopředseda hnutí ANO a exprimátor Brna Petr Vokřál v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ hodnotí poslední dva roky v politice. A přiznává, že šlo o mimořádně náročné období. „Ty dva roky byly neskutečně turbulentní. Byly parlamentní volby, pro mě pak i zásadní volby komunální. Víme také, jaká je atmosféra ve společnosti. A je také fakt, že jsme úplně nestíhali dělat všechno, co jsme si původně předsevzali,“ vysvětluje. V započaté práci ve vedení strany chce pokračovat. Nevylučuje přitom výrazné angažmá v krajských volbách, zrovna tak připouští, že by zvažoval nabídku na post ministra. 

Proslýchá se tady, že delegáti nedostali v materiálech výstupy z nedávné ideové konference ANO, ač původně měli. Co je na nich tak výbušného, že musely být utajeny?

Není na nic tajného ani výbušného. Stala se pouze chyba, my ten dokument samozřejmě dodatečně zveřejníme.

Jak byste shrnul jeho základní závěry?

Nelze to říct dvěma větami. Je to poměrně obsáhlý materiál. Samozřejmě se v něm hlásíme k tomu, že jsme liberální hnutí vystavěné na demokratických základech, s respektem ke každé individuální osobnosti. Avšak také se sociálním aspektem. Hlásíme se k tomu, že je potřeba pomáhat každému, kdo pomoc potřebuje.

Ale tvrdíme, že tak musíme činit s maximální odpovědností. Podporovat chceme také školství, vědu a výzkum. Nebo podnikání. Těch stěžejních priorit je ale více, jak říkám, jedná se o poměrně rozsáhlý dokument.

Ve stejný čas, kdy se konala ideová konference, vystoupil Andrej Babiš s tím, že by hnutí ANO mělo vyjít vstříc živnostníkům. Vy sám jste mi tady před lety říkal, že považujete za optimální alianci s ODS. Jak byste okomentoval případný posun hnutí ANO doprava, o kterém se poslední týdny mluví?   

Osobně si myslím, že se toho na naší politice zase tolik nezměnilo. Relativně jsme dlouhodobě stejní. Problém spočívá v tom, že nás pravicová konkurence tlačí do toho, že jsme levicovou politickou stranou. Snaží se právě na této naší údajné levicovosti profilovat a lákat k sobě ztracené voliče. Pokud se ale podíváme na jejich preference, zase tolik se jim to nedaří.

Pokud jde ale o základní otázky, jako je daňová politika, rozpočet, nebo míra přerozdělování, tak na tom se u nás nic nezměnilo. Také podporu podnikání jsme měli v programu od začátku. Něco jiného jsou akcenty našeho programu, a v tomto ohledu se prostě projevilo, že jsme v koalici se sociální demokracií. Právě proto jsme také zorganizovali ideovou konferenci, viděli jsme v tom způsob, jak čelit těm nařčením z naší levicovosti.

Jsme totiž přesvědčeni, že levicové hnutí ve skutečnosti opravdu nejsme. Jak jsem řekl, z části to tak může být vnímáno kvůli složení koalice, z části také proto, že napravujeme chyby předešlých vlád. Naše vláda se zkrátka musí vypořádat s neduhy, které tady nikdo pětadvacet let neřešil. Navyšujeme důchody, potřeba je přidat učitelům a podobně. A vyrovnávat se s dluhy, to nepovažuji za levicovou politiku.

A teď je otázka, jak se nám podaří oslovit například podnikatelskou sféru. Na jednu stranu slýchám, jak negativně vnímá naší politiku, například zavádění elektronické evidence tržeb, osobně ale musím říct, že znám celou řadu podnikatelů, kteří byli možná zpočátku naštvaní, dnes s ní ale souhlasí. A tvrdí, že jsme jejím zavedením narovnali podmínky na trhu.

S čím jste vy osobně přijel dneska na sněm?

Tak samozřejmě bych rád uspěl ve volbě místopředsedy. Zároveň bych si chtěl říct něco k tomu, s čím do volby jdu. Na projevy jsme si ale zkrátili čas, což každého z nás – pokud chceme říct, co bychom rádi dělali, a zároveň se vymezit vůči ostatním – přece jen trochu limituje.

Kandidujete nakonec i na prvního místopředsedu, anebo pouze na řadového?

Dostal jsem sice nominaci také na prvního místopředsedu, kandidovat ale budu pouze na řadového. Od samého začátku jsem říkal, že první místopředseda by měl být v Praze ve sněmovně, a Jaroslav Faltýnek potvrdil, že plní roli pravé ruky předsedy dobře.

Post řadového místopředsedy obhajujete. Jak tedy hodnotíte uplynulé dva roky ve vedení hnutí ANO?

Ty dva roky byly neskutečně turbulentní. Byly parlamentní volby, pro mě pak i zásadní volby komunální. Víme také, jaká je atmosféra ve společnosti. A je také fakt, že jsme úplně nestíhali dělat všechno, co jsme si původně předsevzali. A jak říkám, nelze to přičítat tomu, že bychom nebyli pracovití, spíše je to tím, že to byly dva extrémně náročné roky. Faktem ale je, že nás ani nyní nečekají dva jednoduché roky.

Letos budou volby do Evropského parlamentu, a příští rok výrazně těžší krajské volby. A právě jim bych se chtěl – pokud uspěji ve volbě do vedení – věnovat. Budou to důležité volby a já bych rád vedl tým, který na ně hnutí ANO připraví. Je třeba také nezapomínat, že po nich budou už další volby sněmovní. Ty krajské budou tedy takovým lakmusovým papírkem a testem před příštími volbami do dolní komory.

Pokud mluvíte o krajských volbách, napadá mě otázka, zda máte ambici být lídrem ANO na jižní Moravě?

To se teprve uvidí. Ty kandidátky začneme skládat zhruba na konci letošního roku. Mluvíme o tom, otázka nicméně je, jak se k tomu postaví stávající hejtman Bohumil Šimek. Je všeobecně známo, že jsme přátelé a určitě nelze čekat, že bychom si házeli klacky pod nohy. Uvidíme, jak se to celé vyvine. Mimo jiné mluvíme také o tom, že pokud bych nebyl lídrem, i tak budu v těch volbách velmi aktivní.

No a kdy budete ministrem?

No, o tom se mluví strašně moc… (smích) Já to ale nevím. Média vyfabulovala, že budu ministrem dopravy, pak ministrem školství, a včera údajně kdosi napsal, že nejsem ministr proto, že si neumím vybrat.

Takže to je vaše chyba…

Ano, prý se neumím rozhodnout… (smích) Přitom je to celé postavené v podstatě na spekulacích. S panem premiérem jsem samozřejmě opakovaně mluvil o mnoha tématech, on sám mi ale řekl, že to teď není aktuální. Pokud vůbec nastanou nějaké změny, tak podle něj určitě ne dřív, než po sjezdu sociální demokracie.

Ten je za dva týdny.

Samozřejmě. Ale řeknu to ještě jinak: pan premiér musí říct, zda chce dělat změny a zda mu případně pasuju do jeho konceptu. Jak sám víte, vždy jsem tvrdil, že se chci profilovat v regionu, v Brně. Tam to ale dopadlo tak, jak dopadlo, tudíž jsem už několikrát připustil, že pokud by ta nabídka přišla, že ji zvážím. Že si umím představit svůj přesun do Prahy. Je to ale o tom, zda ta nabídka přijde, anebo nepřijde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud