Volby jako motor dezinformací: Bojuje s nimi server PoPravdě.cz, všímají si ho i v zahraničí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby jako motor dezinformací: Bojuje s nimi server PoPravdě.cz, všímají si ho i v zahraničí

Volby jako motor dezinformací: Bojuje s nimi  server PoPravdě.cz, všímají si ho i v zahraničí

Dezinformace se na českém internetu a v médiích objevují stále častěji, před prezidentskými volbami jich však začalo citelně přibývat. Nejčastěji mířily na kandidáta Jiřího Drahoše, který byl křivě osočován například ze spolupráce s StB. Se lživými informacemi se v Česku snaží bojovat hrstka neziskových organizací a dobrovolníků, mezi ty nejviditelnější patří projekt PoPravdě.cz. Jeho práce si všiml i vlivný americký institut Poynter, který provozuje prestižní školu pro novináře. V článku s názvem „Za pomoci dobrovolníků a letáků tento projekt odhaluje hoaxy o českých volbách“ zahraniční web píše o tom, jak je před klíčovým hlasováním o budoucí hlavě státu těžké se všudypřítomnými dezinformacemi bojovat. 

„Rozkrýváme lži a nabízíme fakta.“ Přesně to se lidé dočtou, pokud navštíví stránku PoPravdě.cz, která se před druhým kolem prezidentských voleb snažila uvést nejrůznější dezinformace o Jiřím Drahošovi ale i Miloši Zemanovi na pravou míru. Provozovatelé serveru zde vyvrací celou řadu takzvaných hoaxů, podle kterých je Drahoš mimo jiné iluminát a zakladatel Římského klubu nebo bývalý spolupracovník StB.

Za projektem PoPravdě.cz, který vznikl jako reakce na masové šíření dezinformací po prvním kole prezidentských voleb, stojí novinář a zakladatel webu Manipulátoři.cz Petr Nutil. Jak říká pro Poynter.org, od projektu zpočátku moc nečekal. Když si ale v první den spuštění web PoPrvadě.cz zobrazilo 80 tisíc lidí, byl překvapen. Těsně před druhým kolem voleb pak počet zobrazení překročil dokonce 250 tisíc.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Na vyvracení lží se v rámci občanské iniciativy Po Pravdě podílí skupina asi 30 lidí, která dezinformace aktivně rozkrývá, a dalších víc než 1750 uživatelů Facebooku na dezinformace upozorňuje a šíří zprávy uvedené na pravou míru dál. Přestože zde lidé najdou spíš dezinformace o Drahošovi než o Zemanovi, podle Nutila není jeho projekt součástí opozičních sil proti současné hlavě státu. Důvodem je totiž hlavně to, že terčem lživých pomluv je v první řadě právě Drahoš.

„Snažíme se je odhalovat a informovat korektně – nejsme součástí opozice vůči Miloši Zemanovi,“ řekl Nutil pro Poynter. „Existuje několik osobních útoků na Drahoše, například pedofilie. Je to opravdu odporné, našli jsme o něm ale naprosto šílené falešné zprávy,“ říká Nutil.

O nejrozšířenějších dezinformacích psalo po prvním kole prezidentských voleb také INFO.CZ. Kromě Drahošova údajného členství v tajných spolcích, které chtějí ovládnout lidstvo, jako jsou ilumináti nebo zednáři, se lživé zprávy na konspiračních webech týkaly také jeho údajné spolupráce s StB nebo označení Drahoše za „vítače“, který chce do Česka přivést migranty a podporuje unijní kvóty.

Právě proti automatickému přerozdělování žadatelů o azyl přitom Drahoš vystupuje a tvrdí, že nutit uprchlíky „trvale žít tam, kde nechtějí, a učit se jazyk, který je jim cizí, by bylo v rozporu s evropským pojetím lidských práv“.

Za vypouštěním lživých manipulativních zpráv povětšinou stojí dezinformační servery, jako je proruský Aeronet, ale i konspirační weby jako Tedasco.cz, který mimo jiné tvrdí, že je Drahoš iluminátem. Mezi zdatnými šiřiteli dezinformací je však i řada známých osobností. INFO.CZ před týdnem sepsalo krátký seznam těch, kteří jsou v této disciplíně nejaktivnější. Je mezi nimi například i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, jehož klíčovým zdrojem informací jsou Parlamentní listy – jeden z mnoha dezinformačních webů v Česku.

„Problematický nemusí být samotný obsah, který Jiří Ovčáček z dezinformačních webů sdílí, ale fakt, že uživatelé sociálních sítí mohou dospět k názoru, že lze nekriticky věřit čemukoliv, co tyto weby zveřejňují,” řekl tehdy pro INFO.CZ Petr Nutil.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.