Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyzrazení odposlechu Pelty jde k soudu. Zodpovídat se před ním bude exmanažer fotbalové asociace Synecký

Vyzrazení odposlechu Pelty jde k soudu. Zodpovídat se před ním bude exmanažer fotbalové asociace Synecký

Vrchní státní zastupitelství v Praze poslalo k soudu vyšetřování úniku informací z prověřování kolem bývalého šéfa fotbalu Miroslava Pelty. Obžalobu podal státní zástupce Ondřej Trčka na jednoho obviněného kvůli ohrožení utajované informace. Podle dnešních informací České televize jde o bývalého manažera fotbalové asociace Martina Syneckého, kterého policie obvinila z vyzrazení informace, že má Pelta v kanceláři policejní odposlech.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci televizi potvrdila, že soud obdržel obžalobu v pondělí. "Podle rozvrhu práce dostal tento případ na stůl příslušný soudce, ten nastuduje spisový materiál a poté zváží další postup ve věci," řekla ČT Puci.

Synecký podle ČT obvinění komentovat nechce. Dříve působil jako bezpečnostní manažer fotbalové asociace, které Pelta předsedal. Policisté si jej vytipovali, když potřebovali do Peltovy kanceláře umístit odposlech. Prověřovali totiž Peltovy kontakty se soudkyní Sylvou Mašínovou, která rozhodovala civilní spor místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra. Detektivové zjišťovali, zda nedochází k ovlivňování tohoto řízení. Jejich cílem bylo zmonitorovat schůzku mezi Peltou a Berbrem, popsala televize.

O umístění odposlouchávacího zařízení v podobě platební karty s čipem požádali detektivové Syneckého. Podle policejní verze sice bezpečnostní manažer odposlech do kanceláře dal, ale zároveň to vyzradil, uvedla ČT. Únik informace detektivové zjistili, když prověřovali kauzu přerozdělování sportovních dotací. V ní je vedle Pelty obviněná i někdejší náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová.

Kvůli obvinění Pelty s Kratochvílovou v kauze sportovních dotací nyní detektivové podle ČT vyslýchají i politiky. Svědčit už byl Jaroslav Faltýnek, tento týden přišel na policii jako svědek bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Policisté také chtějí slyšet bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku.

Pelta i Kratochvílová obvinění odmítají. Někteří advokáti podle ČT očekávají, že by se vyšetřování mohlo uzavřít během druhé poloviny letošního roku. Státní zástupce Trčka neuvedl, zda se vyšetřování chýlí ke konci. "V trestní věci týkající se dotací MŠMT na podporu sportu nadále probíhá vyšetřování a policejní orgán činí vyšetřovací úkony," uvedl.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744