Z tuplovaného premiérství tuplovaná ostuda? Deníky komentují druhý pokus Babiše o vládu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z tuplovaného premiérství tuplovaná ostuda? Deníky komentují druhý pokus Babiše o vládu

Z tuplovaného premiérství tuplovaná ostuda? Deníky komentují druhý pokus Babiše o vládu

Vládou údržbářů nebo politické bezskrupulóznosti označují české deníky v dnešních komentářích budoucí kabinet Andreje Babiše (ANO), kterého prezident Miloš Zeman ve středu podruhé jmenoval premiérem.

Podle deníku E15 je jmenování Babiše předčasné a minimálně týden mu bude funkce k ničemu. „Babiš je od včerejška (středy) předsedou vlády v demisi a také předsedou vlády v naději. Z tuplovaného premiérství se nakonec může stát tuplovaná ostuda,“ píše deník v komentáři. Podle E15 zatím není jasné, jak bude druhý pokus vypadat. Deník odkazuje na zatím neznámý výsledek referenda v ČSSD o vstupu do vlády s ANO, které se nyní koná.

Pokud sociální demokraté vstup do vlády odsouhlasí, nastane podle E15 konflikt mezi ČSSD a Hradem kvůli Miroslavu Pochemu, kterého chce strana navrhnout na ministra zahraničí. Babišova role prostředníka není podle deníku nic k těšení. Skvrnou na vládním štítu pak bude kromě trestního stíhání premiéra i nutnost, opřít se o komunisty, píše E15.

„Referendum uvnitř ČSSD se však pro Babiše vyvíjí dobře. Zdá se, že nebude muset alespoň hned v úvodu podepřít svůj kabinet čistě hlasy radikálů a extremistů z SPD,“ komentuje jmenování Babiše premiérem deník Právo. „Na druhou stranu už samotná podpora KSČM vyvolává v mnoha lidech neklid,“ dodává komentátor.

„To, co nyní vzniká a nárokuje si vládu nad Českem minimálně na další tři roky, těžko nazvat jinak než vládou politické bezskrupulóznosti,“ uvádí ve svém komentáři Hospodářské noviny. Důvody jsou podle komentátora deníku tři - návrat komunistů k moci na celostátní úrovni, trestně stíhaný člověk a evidovaný spolupracovník StB premiérem a zásahy prezidenta Zemana do složení vlády.

Lidové noviny se ve svém sloupku zabývají možnými problémy budoucí vlády. „Problém vlády není v tom, co udělá, ale naopak v tom, co neudělá. Nezreformuje ani zdravotnictví, ani systém penzí, jen je bude kosmeticky upravovat. Čekejme vládu údržbářů, kteří budou chtít být hlavně populární,“ píše deník.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.