Začal Karlovarský filmový festival. Křišťálový globus si převzala hvězda „Shawshanku“ Tim Robbins | info.cz

Články odjinud

Začal Karlovarský filmový festival. Křišťálový globus si převzala hvězda „Shawshanku“ Tim Robbins

Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii při zahájení filmového festivalu v Karlových Varech dnes převzal americký herec, scenárista, režisér a producent Tim Robbins. Držitel Oscara je hlavní hvězdou letošního festivalu. V sobotu uvede osobně svůj film Bob Roberts a večer v letním kině snímek Vykoupení z věznice Shawshank.

Při přebírání ceny herec známý z mnoha filmů také českému publiku poděkoval jmenovitě pořadatelskému týmu festivalu a vyznal se ze svého obdivu k režisérovi Miloši Formanovi a také bývalému českému prezidentu Václavu Havlovi. Obdivoval také žertem Čechy za to, že si za svého lídra dokázali zvolit dramatika. Nedávno zesnulému Formanovi je také zasvěcen úvodní večer festivalu s projekcí jeho filmu Lásky jedné plavovlásky.

Zahajovací ceremoniál připomíná letošní sté výročí vzniku Československa, bratři Cabanové se pro jeho choreografii inspirovali estetikou trikolóry, girland, sokolských sletů a cvičení. Kreace tanečníků sklidily bouřlivé ovace publika.

Po slavnostní projekci Formanova filmu buzde festival pokračovat v tradici zahajovacích koncertů s ohňostrojem pro širokou veřejnost. Také letošní koncert je poctou Miloši Formanovi. V podání Českého národního symfonického orchestru pod vedením dirigenta Carla Davise zazní hudba z filmů Hoří, má panenko, Taking Off, Valmont, Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy a dalších.

Hudbu z filmu Miloše Formana Amadeus bude jako exkluzivní host dirigovat Libor Pešek. Program doplní hudba z filmů jeho současníků a přátel. A Formana spolu s jeho dvorním kameramanem Miroslavem Ondříčkem připomínají ode dneška ve Varech také skleněné plastiky nesoucí otisky jejich dlaní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud