Články odjinud

Žáček pro INFO.CZ: Babiš se snaží o rychlé odstranění Murína. Únik do médií nás měl ovlivnit

Žáček pro INFO.CZ: Babiš se snaží o rychlé odstranění Murína. Únik do médií nás měl ovlivnit

Sněmovní Výbor pro bezpečnost bude ve čtvrtek pokračovat v projednávání sporu mezi premiérem v demisi Andrejem Babišem a ředitelem GIBS Michalem Murínem. Podle místopředsedy výboru Pavla Žáčka (ODS) přetrvává pocit, že Babiš v jeho odvolání podezřele příliš tlačí na pilu. A přispívají k tomu i informace, které unikly do médií. „Někdo způsobil únik materiálů. Já jsem přesvědčen, že to nebyl nikdo z Výboru pro bezpečnost. Podle mého názoru to mělo za cíl ovlivnit jak veřejnost, tak nás,“ popisuje Žáček v rozhovoru pro INFO.CZ. Na čtvrteční jednání jsou pozváni tři nejvyšší státní zástupci v zemi. „To jsou lidé, kteří jsou účastníky určitého souboje, který se týká dění v policii a činnosti státních zastupitelství. Tak to cítím nejen já,“ míní poslanec.

Případ ředitele GIBS Michala Murína jste probírali minulý čtvrtek na sněmovním Výboru pro bezpečnost. Jaký jste měl z jednání pocit?

Neměl jsem pocit, že by to bylo jinak, než jak řekl pan Murín poprvé (Murín tvrdí, že na něj premiér Andrej Babiš vyvíjel tlak, aby odešel z pozice v čele GIBS. Babiš uvádí, že má pochybnosti o jeho morální a profesionální integritě – pozn.red.). Byť jsme s kolegy na výboru diskusi neukončili a každý si mohl materiály, které nám poslali z vlády, interpretovat různě, tak za sebe můžu potvrdit, že platí, co jsem tvrdil už před výborem. Neměl jsem pocit, že by kritika, které se snesla na premiéra, nebyla oprávněná.

Stojíte si tedy za tím, že by měl Murín dokončit pětiletý mandát, případně by se při jeho odvolání mělo postupovat jinak, než jak činí premiér Babiš?

Vstoupilo do toho několik momentů. Ptala jste se na mé pocity ze čtvrtka. Pak mám také určité pocity z pátku, kdy Česká televize otevřela informace, které byly součástí toho, co jsme dostali od premiéra Babiše před výborem (ČT přinesla zprávu o kázeňském podnětu olomouckých žalobců. Podle jejích informací měl Murín údajně zdržovat vyšetřování při pátrání po úniku informací – pozn. red.). Všichni členové výboru jsme se gentlemansky dohodli, že se k tomu nebudeme vyjadřovat. Zdálo se nám to neúplné.

Premiér Babiš také v pátek avizoval, že pošle další materiály od státních zástupců. Ty ovšem ještě nedošly. Situace se tedy trochu změnila. Někdo způsobil únik materiálů. Já jsem přesvědčen, že to nebyl nikdo z Výboru pro bezpečnost. Podle mého názoru to mělo za cíl ovlivnit jak veřejnost, tak nás.

Premiér také žádal, aby kromě něho, pana Murína a pravděpodobně expremiéra Bohuslava Sobotky, byli přizváni na další zasedání také nejvyšší státní zástupce a dva vrchní státní zástupci. I když v této situaci vůbec nevíme, proč by tam vlastně měli být. Žádnou konkrétní informaci nemáme. Uvidíme, co se bude dít ve čtvrtek.

Chápu to správně, že to ve vás ještě posiluje pocit, že jde o účelovou snahu zbavit se Murína v čele GIBS?

Je tam vidět velký spěch pana premiéra, který člověk samozřejmě nechápe. Nevíme, co a jak chce udělat. Každopádně to musí být projednáno naším výborem. My bychom to chtěli projednat jako suverénní orgán sněmovny, aniž bychom byli pod tlakem. Zvážení celé situace je na nás, můžeme předvolat kohokoliv. Jestliže přijdou státní zástupci, kteří vidí GIBS zvenčí, tak proč by nemohli také například předchozí ředitel GIBS nebo členové minulé komise pro dohled nad činností GIBS. Takže bychom mohli rozšiřovat počet osob, které pozveme.

Pan premiér si „nechal pozvat“ tři státní zástupce. To jsou lidé, kteří jsou účastníky určitého souboje, který se týká dění v policii a činnosti státních zastupitelství. Tak to cítím nejen já. My musíme být maximálně nad věcí a nenechat se ovládnout emocemi, které tam jsou.

Konkrétně se jedná o tři nejvýše postavené státní zástupce v zemi – Pavla Zemana, Lenku Bradáčovou a Ivo Ištvána?

Ano. Přesně tak. O jejich účast požádal premiér Babiš.

Vy to vnímáte tak, že se postaví na jeho stranu proti panu Murínovi?

Vnímám to takto, když si je nepozval pan Murín. Spor, který dnes řešíme, je mezi premiére Babišem a ředitelem Murínem. Já nevím, co jejich pozváním Babiš sleduje. Jestli mezi nimi byla nějaká komunikace, se dozvíme ve čtvrtek. Budeme muset velmi citlivě jednat mezi sebou. Budeme muset být nad věcí a nezabřednout do podrobností. Co bude řečeno, to si nedovedu představit, protože – jak jsem říkal - avizované materiály do včerejška (rozhovor byl veden v úterý 13. 3. – pozn. red.) na výbor nepřišly. Proto je otázka, jestli nějaké do čtvrtka vůbec dorazí. My potřebujeme také nějaký čas na to si je prostudovat.

Pokud se vrátíme ke zmiňovanému úniku informací: kdo na tom měl podle vás zájem?

Já jsem na to poměrně brzy poté, co jsem je zhlédl, reagoval na veřejných sítích. Jsem přesvědčen, že od nás (sněmovní Výbor pro bezpečnost – pozn. red.) to neuniklo. Ta opatření jsou taková, že by mohlo něco uniknout jen velmi těžko. Materiály jsou uzavřené v trezoru. Můžete se s nimi seznamovat jen v prostoru té místnosti.

Originál a kopie je na Úřadu vlády, v Olomouci u státních zástupců a odhaduji, že ti ještě tak jeden dva úřady mohli obeslat. Čili je to na více místech. Když si to položíme otázku, komu to poslouží, tak bych si tipnul, že to muselo být některé z těchto míst. Myslím, že to, jak jsme se dohodli ve čtvrtek, bylo maximálně férové, jak jen to je možné mezi poslanci různých subjektů. Myslím, že nikdo z nás neměl důvod ani možnost to pouštět ven a jitřit tím situaci.

Na jednání ve čtvrtek vystoupí Babiš. Jaká bude atmosféra? Budete se cítit pod tlakem?

Emoce v tom samozřejmě jsou. Odkazuji se na to, jak premiér Babiš vystupoval v pátek. Pozval před kamerami skoro celou Poslaneckou sněmovnu a veřejnost, ať si jednak přečte materiály, které se pak večer objevily v ČT, a pak v podstatě i na výbor. Začátek bude otevřený, ale s největší pravděpodobností se bude hlasovat o tom, že dál bude setkání neveřejné. Ale i tak to může být emotivní. Myslím, že mohou padnout slova pro a proti.

Vy jste už dříve naznačoval, že Babišovým cílem může být reorganizace řady útvarů a zpravodajských složek. Trváte si na tom?

Pokud bychom toto nechali proběhnout a vůbec bychom se neozvali, tak by to bylo úplně špatně. My jsme zmíněni jako důležitý kontrolní orgán. Přes náš výbor musí jít jmenování i odvolávání ředitele GIBS. Žádný premiér by neměl náš výbor obejít. A mně se zdá, že takový pokus zde proběhl. Byla to snaha o velmi rychlé řešení problému.

Klíčové bylo zdůraznění, že to mělo být do konce února. Pokud by se to povedlo – a zde jsou pochyby o tom, zda byl postup v souladu se zákonem – tak si myslím, že bychom za čtrnáct dní mohli řešit nějakého dalšího vysokého představitele bezpečnostních složek. A to myslím, že není správné. Pokud by mělo docházet k nějakým změnám, tak na to jsou standardní procedury.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818