Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zachovat, nebo raději zrušit? Právníci se dohadují o budoucnosti prezidentských milostí

Zachovat, nebo raději zrušit? Právníci se dohadují o budoucnosti prezidentských milostí

Omilostnil prezident Miloš Zeman doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka jen proto, aby si zvýšil popularitu před blížící se prezidentskou volbou? Problematiku milostí hlavy státu řešil sněmovní seminář svolaný místopředsedkyní Ústavně právního výboru Helenou Válkovou. „Případ Kajínek bych přiřadil k politickému nástroji, odsouzený má totiž jánošíkovskou pověst,” naznačil ústavní právník Jan Kysela. Jak ale legislativně upravit milosti, na tom se nejvyšší představitelé justice neshodnou.

Co dál s milostmi? Zachovat je, změnit, nebo některou z variant zrušit? „Přes vážná rizika zneužití je to institut, který demokratický právní stát i přes jeho archaické kořeny potřebuje především pro situace, které nejsou obdobím harmonie a fungování právního státu,“ řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

„Výsledkem dnešního setkání bylo téměř jednomyslné uvažování o tom, že je třeba změnit trestní řád,“ řekl Rychetský. Podle něj je na místě výjimečně prominout zbytek trestu doživotně odsouzenému, pokud autorita dospěje k závěru, že byl dotyčný vězněn tak dlouho, že již nemusí být izolován od společnosti, protože nemůže zabíjet. 

Naopak ostře proti milostem se vyslovil Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu. „Stále častěji se používá jako politický nástroj. Kdybychom byli postaveni před úkol sepsání nové ústavy, mohli bychom na individuální milost zapomenout. Máme na chyby justice reagovat neomezitelným středověkým nástrojem použitelným podle toho, jak se car vyspal? Jsem přesvědčen, že ne,“ nešetřil kritikou.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link