Žalobce změnil názor a navrhl zastavit stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo | info.cz

Články odjinud

Žalobce změnil názor a navrhl zastavit stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch po čtyřech letech vyšetřování změnil právní názor a navrhl zastavit stíhání premiéra Andreje Babiše i jeho rodinných příslušníků v kauze Čapí hnízdo. S odkazem na anonymní zdroje obeznámené s rozhodnutím o tom informoval Deník N. Závěry ale nemusí být konečné. Vedení Městského státního zastupitelství v Praze nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. „Já tu informaci nemám, takže nemohu ani nic komentovat. Beru to s rezervou,“ reagoval premiér Babiš pro server iDNES.cz.

Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací na farmě Čapí hnízdo několik let, letos v dubnu pak podala návrh na obžalování Andreje Babiše. Hrozil mu až desetiletý trest vězení. Vedle premiéra čelili obvinění kromě jiných i jeho manželka Monika, dcera Adriana a švagr Martin Herodes. 

Babiš v nedělní Partii na TV Prima uvedl, že z funkce premiéra v případě obžaloby odstoupit nehodlá. „Doufám, že justice rozhodne v můj prospěch, protože budu mít konečně pocit, že tu máme spravedlnost,“ řekl premiér.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch měl o případu rozhodnout do konce srpna. Zastavení trestního stíhání bylo jednou z variant. Žalobce k verdiktu zatím pouze uvedl, že „změnil svůj původní právní názor na posouzení věci“. Blíže se ke svému rozhodnutí zatím vyjadřovat nechce. 

Vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze nyní bude posuzovat, zda je předložené rozhodnutí zákonné a důvodné. „Byl předložen koncept, respektive dozorující státní zástupce vyhotovil nějaké rozhodnutí a to v rámci hierarchie státního zastupitelství putovalo k vedoucímu státnímu zástupci, který se tím zabývá,“ uvedl pro iRozhlas.cz mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. 

Jak dlouho si počkáme na jeho stanovisko, není jasné. „S ohledem na rozsah spisového materiálu se v současné době nelze vyjádřit k časové dotaci, kterou si uvedené vyžádá,“ uvedlo v prohlášení Městské státní zastupitelství v Praze.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se k případu odmítl vyjádřit. „Nelze vyloučit, že Nejvyšší státní zastupitelství může být v dané věci ještě činné,“ vzkázal přes mluvčího. Vyjádření odmítla i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. 

Unie státních zástupců vyzvala žalobce Šarocha k podání vysvětlení. „Pokud Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že dozorový státní zástupce změnil svůj původní právní názor, lze očekávat, že takové rozhodnutí bude přesvědčivě odůvodněno, a to i vzhledem k dosavadní délce trestního řízení,” píše unie na svých facebookových stránkách.

Rozhodnutí státního zástupce komentují politici napříč politickým spektrem. „Čert vem Andreje Babiše, Vyšší Spravedlnost si ho nakonec stejně najde,“ reagoval na svém twitteru předseda poslanců TOP Miroslav Kalousek. Státní zastupitelství se podle něj ode dneška bude těšit stejné důvěře jako komunistická prokuratura před rokem 1989. „A náprava bude těžká,“ dodal.

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík se domnívá, že by bylo lepší, kdyby Babiše osvobodil nezávislý soud. „Takto zůstane pachuť na patře, když i evropský úřad pro boj s podvody OLAF podezření měl,“ uvedl na svém twitteru.

Předseda ODS Petr Fiala varoval před dopady na právní stát: „Rozhodnutí státního zástupce bereme na vědomí. Nastala ale situace, před kterou jsme několikrát varovali. Po jarní nevysvětlené změně na ministerstvu spravedlnosti a mediálním tlaku předsedy vlády velká část společnosti neuvěří, že by takovéto rozhodnutí padlo i v případě řadového občana. Předseda vlády je v trvalém konfliktu svých politických a podnikatelských zájmů, což má dopady i na důvěru v právní stát. V příštích parlamentních volbách chceme dosáhnout změny.“

„Nám nezbývá než rozhodnutí státního zástupce respektovat. Očekávám, že jeho rozhodnutí bude odůvodněno. Státní zástupci jsou nezávislí a je to tak dobře. Politici by jejich rozhodnutí měli respektovat,“ reagoval předseda ČSSD Jan Hamáček.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa napomůže verdikt k uklidnění situace. „To konkrétní sdělení mám pouze z médií. Myslím si, že politizace té kauzy bylo už hodně. Doufejme, že situace se uklidní a bude možné, abychom připravili zákon o státním rozpočtu a projednali další věci, které jsou důležité pro Českou republiku,“ uvedl Filip pro Aktuálně.cz.

Podle poslance KDU-ČSL Mariana Jurečky se spravedlnosti dočkají všichni. „Spravedlnosti se dočkáme všichni, tu nejvyšší instanci nelze obejít to je jistota. Státní zastupitelství může ještě ve finále rozhodnout jinak a věc nakonec může soudit soud, jsem zvědav na argumenty státního zástupce, proč rozhodl o zastavení,“ napsal na svůj twitter. 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš naznačil dvojí metr: „Řeknu to tak, jak to cítím: kdyby Andrej Babiš nebyl premiér, už dávno sedí. A také se aktivně řeší jeho další kauzy (mezi které počítám i daňový únik zjevně fiktivní reklamy na farmě Čapí hnízdo za 270 milionů). Před zákonem si mají být všichni rovni.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud