Zásah kvůli vlajkám: Museli posoudit hraniční situaci, hájil policisty ministr | info.cz

Články odjinud

Zásah kvůli vlajkám: Museli posoudit hraniční situaci, hájil policisty ministr

Proti rozhodnutí pražského městského soudu o nezákonnosti policejního zásahu podalo minsiterstvo vnitra kasační stížnost. Zásah proběhl proti dvěma mužům, kteří při návštěvě čínského prezidenta vyvěsili do oken své kanceláře tibetskou a tchajwanskou vlajku. Potvrdil ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar dnes ve Sněmovně.

Soud loni v prosinci pravomocně rozhodl, že policie neměla právo k příkazu, aby muži vlajky sejmuli, ani k zákazu nahrávání zákroku. Metnar zdůraznil, že svoboda projevu je důležitá, ovšem policisty hájil. Policie podle něho činila úkony pouze ve vztahu k překážce bránící odstřelovači ve výhledu, přičemž listina základních práv v některých případech omezení svobody projevu připouští.

Odpovědnost za prostor měl podle Metnara profesionální odstřelovač, který se musel rozhodovat podle okolností na místě v krátkém čase i v závislosti na technice, kterou měl k dispozici. "Policisté v daném okamžiku posuzovali takzvanou hraniční situaci," uvedl ministr. Vnitro sice podle něho verdikt soudu respektuje a promítne se do metodiky, ale vzhledem k tomu, že se rozhodnutí týká přiměřenosti, neztotožňuje se s ním. "Byla proti němu podána kasační stížnost," dodal.

Ladislav Pelcl a Martin Maloš dříve pracovali v karlínské budově Diamond Point, která stojí vedle hotelu Hilton, kde byl předloni při svém pobytu v Praze ubytován prezident Si Ťin-pching. Do oken kanceláře tehdy vylepili dva archy papíru ve formátu A3 s vytištěnými vlajkami Tibetu a Tchaj-wanu, aby vyjádřili svůj nesouhlas s čínskou politikou v oblasti lidských práv.

Bezprostředně poté dorazili na místo dva policisté s tím, že Útvar rychlého nasazení vyhodnotil vyvěšení vlajek a pohyb lidí za okny jako riziko - prý proto, že za nimi nebylo možné kontrolovat prostor za okny. Právník obou mužů u soudu upozornil mimo jiné na to, že stažené žaluzie v jiných oknech policii nevadily. Soudem zadaný znalecký posudek navíc potvrdil, že policie mohla situaci za vlajkami sledovat zvenčí pomocí techniky, kterou měla k dispozici.

Mužům vadilo, že je policisté přiměli sundat vlajky pod pohrůžkou předvedení na služebnu a zakázali jim policejní zákrok nahrávat. Počínali si prý nevybíravě, nedokázali svůj požadavek objasnit a odmítali diskusi.

Při předloňské třídenní návštěvě čínského prezidenta bylo v ulicích Prahy denně tisíc policistů, kvůli některým zásahům čelili kritice. Podle vlastního interního šetření ale chybovali pouze v budově FAMU, kam rovněž přišli kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud