Zbavte se mobilů od Huawei, nařídil Babiš. Čínská zařízení zmizí z Úřadu vlády i ministerstev | info.cz

Články odjinud

Zbavte se mobilů od Huawei, nařídil Babiš. Čínská zařízení zmizí z Úřadu vlády i ministerstev

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat třeba ministerstvo průmyslu a obchodu či ministerstvo zdravotnictví. Jedná se o reakci na varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který označil výrobky Huawei a firmy ZTE za bezpečnostní hrozbu. Babiš úřad kritizoval za způsob, jakým byla informace prezentována a vyčetl mu chybějící analýzu. Ředitel NÚKIB Dušan Navrátil ČTK řekl, že kritice premiéra rozumí, ale úřad musel jednat bezodkladně. Běžným uživatelům podle něj hrozí zcela minimální rizika, varování míří hlavně ke státním institucím či na místa zajišťující strategickou infrastrukturu. NÚKIB vydal varování v pondělí, používání produktů zmíněných firem podle úřadu představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei tvrzení popřel.

"Já si myslím, že NÚKIB tuhle záležitost vůbec nezvládl," řekl premiér. V pondělí Babiš po zveřejnění varování uvedl, že vláda věc projednávala v utajeném režimu a zveřejnění kabinet překvapilo. Dnes premiér kritizoval to, že NÚKIB nepředložil analýzu dopadů varování na tendry kvůli zákonu o veřejných zakázkách. "Protože když něco navrhuji, tak tam mohou být nějaké důsledky, i ekonomického charakteru. A v tomto směru jsme nedostali nic. Teď je to venku, a jednotlivá ministerstva, která teď mají před sebou nějaké soutěže, tak na to musí reagovat," dodal Babiš.

"Kritice pana premiéra do značné míry rozumím a na jeho místě bych zřejmě mluvil podobně. Jde o novou situaci, s níž v Česku dosud nemáme zkušenosti," řekl ČTK ředitel NÚKIB. Účelem vzniku úřadu ale podle něj byla ochrana kritické informační infrastruktury republiky, bez níž by stát nemohl fungovat. "Pokud zjistíme, že tyto systémy jsou jakýmkoli způsobem ohroženy, musíme bezodkladně jednat," uvedl. Varování bylo podle něj určeno hlavně správcům infrastruktury, kteří nyní musí udělat analýzu, jaké technologie používají a jaké riziko z toho vyplývá na základě zjištění úřadu.

NÚKIB podle mluvčího úřadu Radka Holého použil tzv. varování, které představuje nejmírnější možnou reakci podle zákona o kybernetické bezpečnosti. "Má charakter zejména preventivní a informační," sdělil ČTK.

Ředitel úřadu Navrátil po uzavřeném jednání senátního výboru novinářům řekl, že úřad své varování vydal podle zákona o kybernetické bezpečnosti a dotčené instituce jej musí zohlednit. NÚKIB má právo vydávat varování, "pokud zjistí, že existuje nějaké závažné riziko", dodal.

Výbor konstatoval, že NÚKIB svým varováním "posiluje ochranu nejvýznamnější informační struktury před hrozbami výrobců, jako jsou Huawei a ZTE, o nichž se zmiňuje Bezpečnostní informační služba ve své zprávě za rok 2013". Předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý) uvedl, že varování je třeba brát velmi vážně. "Potvrzuje se, že skutečně suverenita naší země není jenom ve fyzických hranicích, ale i v elektronickém smyslu národním zájmem," dodal.

Podle Babiše se situací se nyní budou muset vypořádat jednotlivá ministerstva, která mají před sebou nějaké soutěže. Úřad pro kybernetickou bezpečnost dnes informoval, že v první polovině ledna vydá metodický pokyn pro úřady, mimo jiné ministerstva, která využívají software i hardware firem Huawei a ZTE. Metodika podle Navrátila vychází ze zákona a stanoví, jak by ministři měli přistupovat k systémům, které provozují.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud