Zeman chce dělat most mezi Východem a Západem. To je ale naivní představa, tvrdí analytik | info.cz

Články odjinud

Zeman chce dělat most mezi Východem a Západem. To je ale naivní představa, tvrdí analytik

Jako bomba zapůsobila čtvrteční slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že smrtící nervový plyn Novičok se vyráběl a testoval v Česku. Prezident tak popřel předchozí slova ministrů Šlechtové a Stropnického a ukázal, že má slabost pro Rusko. Motivací mu mohlo být, že se snaží dělat diplomatický most mezi Východem a Západem. „To je ale naprosto naivní představa. Česká republika k jedné z těchto stran jednoznačně patří,“ říká pro INFO.CZ analytik a odborník na Rusko Milan Dvořák.

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že Česká republika vyráběla a testovala nervový plyn novičok, silně rezonuje u politiků i diplomatů. Zeman se totiž opět postavil proti své vládě, ministr zahraničí Martin Stropnický i ministryně obrany Karla Šlechtová dříve výrobu tohoto plynu, kterým byl údajně otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera, popřeli. Motivací pro prezidentovo jednání může být to, že chce zprostředkovat diplomatický most mezi Východem a Západem.

„Vyjádření Miloše Zemana Rusku pochopitelně nahrává,“ říká pro INFO.CZ analytik specializující se na Rusko Milan Dvořák. „Tím, že je obecně známé, že Hrad má s Ruskem speciální vztahy, mě toto vyjádření zase tolik nepřekvapilo. Je možné, že by pan prezident chtěl vytvořit jakýsi most mezi Východem a Západem, což je však velmi naivní nápad. Česká republika totiž již k jedné ze stran patří, jsme pevně v NATO i v Evropské unii.“

Na prohlášení Miloše Zemana briskně zareagovalo ruské ministerstvo zahraničí, které slova českého prezidenta použilo jako argument, který usvědčuje britskou premiérku Theresu Mayovou ze lži. „Žvást vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se vyráběl pouze v Rusku, vyvrátil prezident Česka, který potvrdil, že jeho země vyrobila tuto otravnou látku,“ citovala tisková agentura TASS tiskovou mluvčí rezortu Marii Zacharovovou.

Zemanova slova naopak ostře odsoudila většina českých politiků, podle kterých nejvyšší ústavní činitel Česka jen posloužil propagandě Moskvy. Jeho výroky o někdejší výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku neslouží zájmům České republiky ani bezpečnosti země, uvedl šéf ODS Petr Fiala. Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka se Zeman chová jako aktivní agent Kremlu.

Je však také možné, že si Miloš Zeman plete pojmy s dojmy. „Dojem, který na mě jeho prohlášení dělá je, že tomu tak skutečně může být,“ říká pro INFO.CZ Petr Koláč, diplomat a bývalý český ambasador v Moskvě.

„Jedna věc je totiž vlastnit malý vzorek té látky a nějak s ním pracovat, například ve smyslu toho, aby bylo možné nalézt protilátku, a zcela jiná věc je tuto smrtící látku vyrábět pro útočné účely. To je někde úplně jinde, než co mají na mysli Rusové,“ argumentuje Kolář.

Miloš Zeman ve svém tvrzení o výrobě novičoku vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství, podle něhož nervově-paralycká látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, je právě vražedný novičok.

Naopak civilní Bezpečnostní informační služba (BIS) dospěla k závěru, že tento plyn není novičok, uvedl ve čtvrtek večer Zeman s tím, že po prostudování zpráv obou tajných služeb se přiklonil k názoru vojenských zpravodajců. „Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme kde to bylo... Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,“ prohlásil prezident.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud