Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman chce dělat most mezi Východem a Západem. To je ale naivní představa, tvrdí analytik

Zeman chce dělat most mezi Východem a Západem. To je ale naivní představa, tvrdí analytik

Jako bomba zapůsobila čtvrteční slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že smrtící nervový plyn Novičok se vyráběl a testoval v Česku. Prezident tak popřel předchozí slova ministrů Šlechtové a Stropnického a ukázal, že má slabost pro Rusko. Motivací mu mohlo být, že se snaží dělat diplomatický most mezi Východem a Západem. „To je ale naprosto naivní představa. Česká republika k jedné z těchto stran jednoznačně patří,“ říká pro INFO.CZ analytik a odborník na Rusko Milan Dvořák.

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že Česká republika vyráběla a testovala nervový plyn novičok, silně rezonuje u politiků i diplomatů. Zeman se totiž opět postavil proti své vládě, ministr zahraničí Martin Stropnický i ministryně obrany Karla Šlechtová dříve výrobu tohoto plynu, kterým byl údajně otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera, popřeli. Motivací pro prezidentovo jednání může být to, že chce zprostředkovat diplomatický most mezi Východem a Západem.

„Vyjádření Miloše Zemana Rusku pochopitelně nahrává,“ říká pro INFO.CZ analytik specializující se na Rusko Milan Dvořák. „Tím, že je obecně známé, že Hrad má s Ruskem speciální vztahy, mě toto vyjádření zase tolik nepřekvapilo. Je možné, že by pan prezident chtěl vytvořit jakýsi most mezi Východem a Západem, což je však velmi naivní nápad. Česká republika totiž již k jedné ze stran patří, jsme pevně v NATO i v Evropské unii.“

Na prohlášení Miloše Zemana briskně zareagovalo ruské ministerstvo zahraničí, které slova českého prezidenta použilo jako argument, který usvědčuje britskou premiérku Theresu Mayovou ze lži. „Žvást vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se vyráběl pouze v Rusku, vyvrátil prezident Česka, který potvrdil, že jeho země vyrobila tuto otravnou látku,“ citovala tisková agentura TASS tiskovou mluvčí rezortu Marii Zacharovovou.

Zemanova slova naopak ostře odsoudila většina českých politiků, podle kterých nejvyšší ústavní činitel Česka jen posloužil propagandě Moskvy. Jeho výroky o někdejší výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku neslouží zájmům České republiky ani bezpečnosti země, uvedl šéf ODS Petr Fiala. Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka se Zeman chová jako aktivní agent Kremlu.

Je však také možné, že si Miloš Zeman plete pojmy s dojmy. „Dojem, který na mě jeho prohlášení dělá je, že tomu tak skutečně může být,“ říká pro INFO.CZ Petr Koláč, diplomat a bývalý český ambasador v Moskvě.

„Jedna věc je totiž vlastnit malý vzorek té látky a nějak s ním pracovat, například ve smyslu toho, aby bylo možné nalézt protilátku, a zcela jiná věc je tuto smrtící látku vyrábět pro útočné účely. To je někde úplně jinde, než co mají na mysli Rusové,“ argumentuje Kolář.

Miloš Zeman ve svém tvrzení o výrobě novičoku vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství, podle něhož nervově-paralycká látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, je právě vražedný novičok.

Naopak civilní Bezpečnostní informační služba (BIS) dospěla k závěru, že tento plyn není novičok, uvedl ve čtvrtek večer Zeman s tím, že po prostudování zpráv obou tajných služeb se přiklonil k názoru vojenských zpravodajců. „Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme kde to bylo... Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,“ prohlásil prezident.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1