Zeman letěl na sjezd ČSSD vrtulníkem. Hrad nechce říct proč | info.cz

Články odjinud

Zeman letěl na sjezd ČSSD vrtulníkem. Hrad nechce říct proč

Prezident Miloš Zeman letěl na sjezd ČSSD vrtulníkem. Netradiční způsob cestování zvolil navzdory krátké cestě z Prahy do Hradce Králové, kde socialisté jednali. Už v minulosti Zeman vrtulník využíval pro své cesty po krajích.

Miloš Zeman byl očekávaným hostem socialistického sněmu. Už méně očekávaný ale byl způsob dopravy, který prezident zvolil. Mezi Prahou a Hradcem Králové cestoval vrtulníkem.

Důvod? „Protože jsme se pro tuto variantu rozhodli,“ komentoval pro INFO.CZ mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Lakonická odpověď přitom přišla jako reakce na sérii otázek, které prezidentův let vyvolal. Například, zda se pro Zemana stal vrtulník běžným dopravním prostředkem.

Prezident už takto dříve cestoval po krajích. Ovčáček to tehdy pro E15 zdůvodňoval časovou úsporou. Ta je však v tomto případě pochybná. Cesta z Prahy do Hradce Králové trvá autem něco přes hodinu a 20 minut. Zeman přitom musel nejprve dojet na vojenské letiště do Kbel, přesednout do vrtulníku a až poté se vydat na samotnou cestu.

Prezident využívá stroj Mi-8 v salónní úpravě. Jedna letová hodina takového stroje stála loni asi 20 tisíc korun. Prezidentská kancelář má ze zákona nárok cestovat zdarma, náklady jsou z armádního rozpočtu.

Co měl Zeman tak naléhavého, že se mu cesta vrtulníkem zdála jako lepší volba, Hrad také neprozradil. Mohla to však být večeře, kterou prezidentský pár absolvoval s tím premiérským.

 

„Včera jsem byl na večeři s panem prezidentem Milošem Zemanem a jeho manželkou paní Ivanou. Monika je pozvala do průhonické restaurace Paloma. Je to i malý hotel s deseti pokoji, ale moje žena to udělala nádherné. Vařil Nicolas Decherchi, jeden ze šesti nejlepších francouzských kuchařů. Je nositel dvou michelinských hvězd. Náš pan prezident není nějakým milovníkem michelinských restaurací, takže si dal jenom holoubátko. Chutnalo mu i víno, vanilková zmrzlina a jablko - to je nejlepší recept našeho chefa Nicolase,“ popsal večerní setkání premiér Andrej Babiš.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud