Zeman odmítá jmenovat Šmardu ministrem kultury. Hamáček vyhrožuje odchodem z vlády | info.cz

Články odjinud

Zeman odmítá jmenovat Šmardu ministrem kultury. Hamáček vyhrožuje odchodem z vlády

Sněmovna se sice sešla kvůli hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše, to hlavní drama dnešního dne se ale odehrává jinde. Podle zákulisních informací INFO.CZ totiž prezident Miloš Zeman v úterý odmítl připustit, že by byl místopředseda ČSSD Michal Šmarda jmenován ministrem kultury. Předseda ČSSD Jan Hamáček v reakci na tento šprajc prezidenta tlačí premiéra Andreje Babiše do kouta: buď bude Šmarda ministr kultury, anebo nebude ČSSD ve vládě.

Rozuzlení peripetie okolo odvolání stávajícího ministra kultury Antonína Staňka a jmenování jeho nástupce Michala Šmardy je stále v nedohlednu. Prezident Miloš Zeman podle očekávání vládní rošádu i nadále blokuje. Na tahu je tudíž premiér Andrej Babiš, který dal ale už před časem od celé věci ruce pryč s tím, že jde o spor mezi sociální demokracií a prezidentem. Předseda ČSSD Jan Hamáček se ho ale logicky snaží vrátit do hry: buď se o jmenování Šmardy ministrem kultury zasadí, anebo odejde ČSSD z vlády.

Přes poledne se kvůli celé anabázi sešel poslanecký klub sociálních demokratů, jednání trvalo přes hodinu a půl. Jeho výstupem je, že se sociální demokraté pokusí zatlačit na Zemana, aby Šmardu ministrem kultury přece jen jmenoval. Jan Hamáček novinářům po jednání klubu řekl, že je ochoten dorazit na schůzku s prezidentem třeba ještě dnes, a že chce mít celou záležitost vyřešenou do konce června, tedy do neděle. Ve hře je teoreticky také scénář, dle kterého budou sociální demokraté chtít po premiérovi, aby podal na prezidenta kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Předseda strany Hamáček ovšem dodatečně mírní dřívější interpretaci, že se strana vydá právě touto cestou. „Je to jedna z možností řešení, ale není to tak, že stojí v nějaké rovině ultimáta, že bychom požádali premiéra, aby tu žalobu podal,“ řekl dle ČTK.

Možná není od věci ocitovat jeden starší příspěvek politoložky Vladimíry Dvořákové na twitteru, která napsala: „Pokud se odvolání Staňka bude protahovat kvůli Hradu, má si to podle Babiše Hamáček řešit sám. Dle svého zvyku se premiér zbavuje odpovědnosti – žalobu k Ústavnímu soudu může dát jen on. Pokud se situace vyhrotí a premiér jednat nebude, ČSSD může udělat jedinou věc: odejít z vlády.“ A přesně tímto směrem předseda sociálních demokratů uvažuje.

Co v danou chvíli nevíme, je, jakým směrem se rozhodne jít premiér. V zásadě má dvě možnosti: buď jít do sporu s prezidentem, což se mu zjevně nechce, anebo hodit sociální demokraty přes palubu. Jasněji by v tomto ohledu mělo být v řádu hodin. Celá anabáze naopak potvrzuje jednu starší tezi: stávající koalici netvoří dva, nýbrž tři subjekty. Kromě hnutí ANO a sociálních demokratů je to také Hrad. Za stoupence Zemana lze označit kromě stávajícího ministra kultury také ministra zemědělství nebo ministryni spravedlnosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud