Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman rozdal státní vyznamenání. Řád bílého lva dostali politici a vojáci, oceněn byl i Troška

Zeman rozdal státní vyznamenání. Řád bílého lva dostali politici a vojáci, oceněn byl i Troška

Prezident Miloš Zeman popáté ve Vladislavském sále rozdal státní vyznamenání. Tím nejvyšším, Řádem bílého lva, ocenil šestici vojáků a zahraničních politiků. Za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky udělil řád vídeňskému starostovi Michaelu Häuplovi, slovinskému prezidentu Borutu Pahorovi a bývalému německému kancléři Gerhardu Schröderovi. Medaili za zásluhy získala např. zpěvačka Helena Vondráčková, režisér Zdeněk Troška, písničkář Jaromír Nohavica nebo kontroverzní novinář Petr Žantovský

Řád bílého lva vojenské skupiny prezident propůjčil trojici českých a československých vojáků. Posmrtně vyznamenal legionáře a velitele Pražského povstání armádního generála Karla Kutlvašra, který byl vězněn za komunistického režimu. K jeho ocenění Zeman ve svém projevu řekl, že napraví jeden dluh, a že byl Kutlvašr neoprávněně persekuován, namísto aby země ocenila jeho zásluhy.

Medailí Za zásluhy se Zeman rozhodl ocenit řadu známých jmen. Z kulturní oblasti vyznamenal například legendárního spisovatele a autora Rychlých šípů Jaroslava Foglara, "ikonu českého skautingu". Medaili dostali herci Juraj Kukura, Jan Skopeček a Luděk Sobota, režisér Troška nebo umělci Helena Vondráčková, Jaromír Nohavica, Štefan Margita, Eva Urbanová, Yvetta Simonová a in memoriam Jarmila Šuláková. Oceněn byl i kontroverzní novinář Petr Žantovský, krerý na webu Parlamentnilisty.cz vytrvale kritizuje Českou televizi.

In memoriam byl oceněn československý legionář a někdejší náčelník hlavního štábu armádní generál Ludvík Krejčí. Ocenění převzala jeho dcera. Řád bílého lva Zeman propůjčil rovněž armádnímu generálovi Karlu Pezlovi, prvnímu náčelníkovi generálního štábu české armády.

Druhým nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Tomáše Garrigua Masaryka Zeman vyznamenal tři osobnosti. In memoriam řád udělil slovinskému architektovi Josipu Plečnikovi, který se mimo jiné podílel na současné podobě Pražského hradu. Posmrtně řád dostal také Charles Crane, americký diplomat a podporovatel slovanské kultury. Sponzoroval třeba Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Zemřel v roce 1939, ke konci života se ale podle některých zdrojů dostal do pozice antisemity a neskrýval obdiv k politice Adolfa Hitlera.

Řádem TGM byl přímo na Hradě vyznamenán Petr Beck, který přežil věznění v koncentračním táboře Osvětim a zapojil se do bojů proti nacistickému Německu.

Zeman udělil také čtyři medaile Za hrdinství. Posmrtně ocenil policistu Václava Haaseho, který loni v prosinci s kolegou zasahoval proti agresivnímu mladíkovi poblíž jihočeského městyse Olešník. Ačkoliv agresor policisty zranil dřevěnou násadou a skrytým nožem, dokázali jej zneškodnit a zavolat posily. Haase na následky zranění zemřel v nemocnici. Medaili převzal jeho otec.

Za záchranu lidského života a značného majetku byl stejnou medailí vyznamenán hasič Jan Odermatt. Podlehl letos v únoru zraněním, která utrpěl při rozsáhlém požáru lakovny ve Zvoli u Prahy. Hasiči jej tehdy likvidovali 36 hodin.

Podle očekávání byla vyznamenána rychlobruslařka a olympionička Martina Sáblíková a ocenění si odnesl i několikanásobný vítěz rallye Paříž-Dakar Karel Loprais. Z oblasti vědy či lékařství byli oceněni zakladatel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimír Mařík, lékař Boris Šťastný či zřizovatel hospicové péče Miroslav Wajsar.

Zeman dnes udělil nejvyšší počet vyznamenání za své téměř pětileté působení ve funkci prezidenta republiky. Oceněním 39 osobností ale na rekord prvního českého prezidenta Václava Havla zdaleka nedosáhl, ten v roce 1998 vyznamenal 89 lidí. Jeho následník Václav Klaus uděloval pravidelně lehce nad 20 vyznamenání.