Ženete státní zaměstnance proti sobě, vyčítají odbory Babišovi. Kvůli platům chystají protest | info.cz

Články odjinud

Ženete státní zaměstnance proti sobě, vyčítají odbory Babišovi. Kvůli platům chystají protest

Jednání o navyšování platů státních zaměstnanců se přiostřuje. Vláda v demisi musí řešit neshody s odbory, které protestují proti tomu, že kabinet Andreje Babiše slibuje vyšší odměny pouze některým skupinám, jako jsou učitelé nebo zdravotníci. Odboráři si stěžují také na to, že premiér a ministři nejsou ochotní se s nimi setkat a problematiku systémově řešit. Na polovinu června tak podle informací INFO.CZ svolávají protestní akci, na které by se měla setkat zhruba stovka odborářů. O navyšování platů bude vláda jednat už zítra. S odbory má o penězích mluvit ministryně práce a sociálních věcí. 

„Pozvánku vede paní ministryně v patrnosti a pokud jí to nabitý kalendář jen trochu umožní, velmi ráda by se schůzky zúčastnila, protože přece jen otázka platů je pro MPSV důležitá,“ uvedl pro INFO.CZ mluvčí resortu pod vedením Jaroslavy Němcové Vladimír Řepka. O tom, jak napjatá atmosféra kolem vyjednávání panuje, nechce v současnosti mluvit. „Náš případný postoj bychom sdělili na schůzce,“ vzkazuje.

Bližší informace k tomu, zda se schůzky s odboráři zúčastní a jaký bude jeho postoj, neuvádí ani premiér v demisi Babiš. „Vláda se rozpočtem, tedy i případným zvyšováním platů státních zaměstnanců, bude zabývat zítra,“ reagovala na dotazy INFO.CZ mluvčí vlády Barbora Peterová.

Ze strany odborů, které sdružují státní zaměstnance, už ale lze v poslední době cítit napětí. Premiéra v demisi vyzvaly k jednání o navýšení platů ve veřejném sektoru už v polovině března. „Dodnes jsme neobdrželi návrh termínu jednání,“ tvrdí mluvčí odborových svazů z rozpočtové a příspěvkové sféry Pavel Bednář. Relevantně se podle něj nejedná ani se zástupci těch profesí, u kterých by premiér o zvýšení platů uvažoval.

„Stavíte proti sobě skupiny zaměstnanců“

„Premiér se v této souvislosti vyjadřuje tak, že si plošně všichni zaměstnanci ve veřejných službách a veřejné správě zvýšit platy nezaslouží. Přidat chce pouze některým skupinám, navrhovaná procenta zvýšení platů se den ode dne liší,“ říká pro INFO.CZ Bednář. Názory kabinetu v demisi se podle něj často mění. „Nelze přehlédnout, že premiér v krátkých časových intervalech více či méně upřednostňuje z jeho pohledu více zasloužilé skupiny zaměstnanců, kterým do médií vzkazuje, kolik jim možná přidá nebo nepřidá. Můžeme za tím hledat i snahu nějakým způsobem postavit různé skupiny zaměstnanců ve veřejných službách a veřejné správě proti sobě,“ dodává.

Do skupiny státních zaměstnanců, kterým premiér v demisi Andrej Babiš slibuje zvýšení platů, patří učitelé. Ti potvrzují, že s vládou jednají. „S ministrem školství Robertem Plagou jednáme pravidelně, stejně tak i s jeho náměstky. Opakovaně byl potvrzen nárůst pro pedagogické pracovníky od 1. 1. 2019 o 10 % v tarifních platech a 5 % nárůst ostatních složek platu. Toto potvrdil i premiér,“ říká předseda odborů pracovníků ve školství František Dobšík. „Oslovili jsme premiéra minulý týden, že bychom rádi jednali ještě o zvýšení platů v letošním roce, jak byla vláda vyzvána usnesením Poslanecké sněmovny, když se vloni schvaloval zákon o státním rozpočtu. Na odpověď čekám,“ dodám.

Přilepšit si mají všichni

Mezi zaměstnance, kteří by si měli přilepšit, patří také zdravotníci nebo pracovníci v sociálních službách. V minulých letech se ale dojednávalo plošné navyšování platů všech státních zaměstnanců. A odbory chtějí, aby se podle stejného scénáře postupovalo i nyní a aby mzdy vzrostly už od letošního září. Více jak stovka odborářů se tak sejde 12. června. Na jednání pozvali i premiéra v demisi Andreje Babiše a další ministry. Šéf hnutí ANO ani další členové vlády kromě ministryně práce a sociálních věcí na dotazy INFO.CZ, zda se schůzky zúčastní a v jakém stavu je vyjednávání o platech, nereagovali.

Babiš svůj plán přidat jen vybraným skupinám zdůvodňuje argumentem, že úředníci nyní berou více než pracovníci soukromých firem. Ministryně financí Alena Schillerová od něj tak dostala za úkol spočítat, kolik je průměrný plat ve státní správě včetně všech odměn, i těch za neobsazená místa.

Úřadům a státním institucím se loni nepodařilo obsadit zhruba 14 tisíc tabulkových míst. To je o 1500 méně než v předešlém roce, zároveň ale skoro o devět tisíc míst více než v roce 2015.

Protesty mezi úředníky vzbudila vláda v demisi také svým návrhem na změny služebního zákona. Novela prošla před několika dny prvním čtením ve sněmovně. Jak už INFO.CZ informovalo, její další osud by mohla záležet i na tom, jak dopadnou vyjednání o vládní koalici ANO s ČSSD. Sociální demokraté se proti současnému návrhu ostře staví.

„Preferovali jsme nový vládní návrh za případné účasti ČSSD ve vládě. Nyní platí, že státní služba je věc, na které budeme – vznikne-li vláda s ANO – požadovat koaliční shodu,“ uvedla minulý týden v rozhovoru pro INFO.CZ sociálnědemokratická poslankyně a zpravodajka tisku Kateřina Valachová. O zákon se zajímá taká Evropská komise. Jeho existence je podmínkou pro čerpání fondů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud