Zjištění Evropské komise a Babišův střet zájmů: nic nového, premiéra to neohrozí, míní experti | info.cz

Články odjinud

Zjištění Evropské komise a Babišův střet zájmů: nic nového, premiéra to neohrozí, míní experti

Analýza právní služby Evropské komise, o které o víkendu informovaly britský list The Guardian a francouzský Le Monde s tím, že má Andrej Babiš jako předseda vlády možnost v Česku řídit a ovlivňovat rozhodovací procesy spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu, podle expertů oslovených redakcí INFO.CZ s ničím novým nepřichází. „Otázka střetu zájmů je v případě předsedy ANO řešena v podstatě od počátku, tedy od jeho oficiálního vstupu do politiky v roce 2011,“ uvedl politolog Ladislav Cabada. Babiš za víkendovým únikem zprávy právní služby Evropské komise, která zpochybňuje jeho nestrannost, vidí dnešní debatu europarlamentu o rozpočtu EU.

Podle Cabady je zjištění právníků Evropské komise jen dalším kamenem do mozaiky. Obranu ze strany předsedy hnutí ANO a premiéra očekává stejnou, jako ve všech dosavadních případech. Ostatně Babiš se již nechal slyšet, že ve střetu zájmů není, prý se chová přesně tak, jak mu ukládají zákony. Cabada nicméně dodává, že situace nyní přece jen v něčem nová je: „Nyní nemůže ani Andrej Babiš, ani jeho rozsáhlá mediální skupina tvrdit, že se jedná o účelovou kampaň jeho domácích politických oponentů.“

Také politolog Milan Znoj Znoj připomíná, že se kauzy spjaté s Čapím hnízdem budou takto vynořovat po celou dobu vlády Andreje Babiše. „Budou zatěžovat koalici, přitahovat novináře a rozčilovat veřejnost. Nic se ale nezmění a Andrej Babiš zůstane premiérem, dokud za ním bude stát hnutí ANO, nebo dokud ČSSD nerozbije vládní koalici, případně se nerozpustí sněmovna a nebudou vypsány předčasné volby,“ říká Znoj s tím, že uniklé stanovisko právníků Evropské komise však nemá brizanci něco takového vyvolat.

„Byl zveřejněn nějaký interní materiál, nebudu spekulovat o načasování. Dnes odpoledne bude řešit EU rozpočet, nepochybuji, že různí europoslanci to využijí k napadání mé osoby a o to jde.“
Andrej Babiš /ANO/


Ani Cabada něco podobného neočekává, podle něj tato nová zjištění zásadní obrat nepřinesou. „Co se týče koalice, pak by muselo dojít k obratu uvnitř ČSSD, nicméně myslím, že strana jako celek, tedy její vedení, k odchodu z koalice ani v nynější situaci nedospěje. A hlasování o vyslovení nedůvěře vládě jasně ukázalo, že se Andrej Babiš může téměř stoprocentně spolehnout na KSČM. Jediným možným průlomem by tak mohlo být dění přímo uvnitř ANO, tedy vygenerování nějaké viditelné vnitrostranické opozice vůči Andreji Babišovi, jež by požadovala jeho, byť třeba dočasný odchod z pozice předsedy vlády,“ vysvětluje Cabada.

Ani on si však nemyslí, že se něco podobného stane. „Současně plně věřím, jeho ultimativním slovům starým necelé dva týdny, tedy že z funkce premiéra nikdy neodejde,“ připomíná Cabada. Následky tak podle něj lze čekat spíše na evropské úrovni, kde by se mohl Andrej Babiš dostat do situace přehlíženého či dokonce ignorovaného aktéra. „A to minimálně ze strany některých představitelů Evropské unie a jejích členských států,“ uzavírá Cabada rozhovor pro INFO.CZ.

Analýza právní služby Evropské komise, o které informovaly zahraniční média v sobotu, uvádí, že Babiš má jako předseda vlády možnost v Česku řídit a ovlivňovat rozhodovací procesy spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu. Premiér už v sobotu střet zájmu odmítl. Zároveň uvedl, že analýzu pro Evropskou komisi neviděl a jeho právníci ji okomentují až po oficiálním vyjádření Evropské komise.

„V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám,“ dodal Babiš. Skutečnost, že je vzhledem ke svěřenským fondům, kam převedl akcie Agrofertu, stále konečným uživatelem výhod, odpovídá podle názoru právní služby komise „hospodářskému zájmu“, jak jej definuje 61. článek nařízení o pravidlech pro unijní rozpočet.

V něm stojí, že střet zájmů nastává, pokud je „ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí“ kvůli rodinným důvodům, citovým vazbám, kvůli politické či národní sblíženosti a právě také kvůli možným hospodářským zájmům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud