Zpátky ke kořenům? Babiš zítra odlétá s podnikateli do Maroka. Zástupci jakých sektorů s ním jedou? | info.cz

Články odjinud

Zpátky ke kořenům? Babiš zítra odlétá s podnikateli do Maroka. Zástupci jakých sektorů s ním jedou?

S premiérem Andrejem Babišem (ANO) odletí v úterý do Maroka podnikatelská mise zástupců 37 českých firem. Jedná se o premiérovu první zahraniční cestu s podnikatelskou delegací. Mise se zúčastní například firmy z farmaceutického, automobilového a zbrojařského průmyslu či dodavatelé energetických zařízení. ČTK o tom dnes informoval Svaz průmyslu a dopravy.

Maroko je nejdůležitější partner ČR v regionu severní Afriky. „Řada našich členů tam už úspěšně působí, například Škoda Auto, Zetor nebo Linet. Tuzemský export do Maroka se za posledních pět let zdvojnásobil. Je to již druhá velká podnikatelská mise do Maroka, kterou jsme v posledních třech letech organizovali,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Český vývoz do Maroka letos do září zatím stoupl o 13 procent na 6,4 miliardy korun. Dovoz se zvýšil o devět procent na 3,5 miliardy korun. Obrat vzájemného obchodu se zbožím mezi ČR a Marokem má v posledních letech vzestupnou tendenci.

Na začátku tisíciletí došlo k otočení vzájemné bilance a dnes český vývoz jednoznačně dominuje nad marockým dovozem. K růstu českého vývozu přispívají osobní automobily, dále také elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, výrobky z pryže a plastových hmot. Dovoz z Maroka obsahuje zejména zeleninu, ovoce, oděvy či polovodiče.

Marocký trh nabízí podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu českým firmám příležitosti zejména v oblasti energetiky (zařízení pro výrobu a rozvod elektrické energie s důrazem na fotovoltaiku a malé vodní elektrárny), dále dovozu zemědělských strojů, čističek odpadních vod, zařízení na likvidaci komunálního odpadu či dodávek zboží a spolupráce při výstavbě turistických komplexů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud