Články odjinud

1000 metrů čtverečních svobody – unikátní ateliér v Paříži otevřel dveře umělcům v exilu

1000 metrů čtverečních svobody – unikátní ateliér v Paříži otevřel dveře umělcům v exilu

Umělci v exilu našli v Paříži nové útočiště. Dvojice francouzských divadelníků jim v září otevřela bývalé kancelářské prostory v 18. obvodu na severu města. Ateliér pro umělce v exilu v současnosti navštěvuje dvě stě lidí. Z Afghánistánu, Súdánu, Sýrie i Egypta. Někteří se tvůrčí činnosti věnovali už ve své zemi, ale kvůli válečným konfliktům v ní nemohli pokračovat. Z jiných udělala umělce až zkušenost exilu. 

Dlouhé bílé chodby, lino a nefungující výtah. Atmosféra spíš jako na úřadě než ve tvůrčí líhni. To, že je tu ale pár věcí jinak, napoví nápis nade dveřmi - Vítejte - ve čtyřech jazycích. Vítá ty, pro které se zmíněné heslo stalo v současnosti spíš prokletím – umělce v exilu.

Co je to exil? A kdo je umělec?

,,Exil má několik definicí, právní, filozofickou, a naši vlastní. Pro nás je v exilu ten, kdo musel opustit svou zemi nedobrovolně, nemůže se do ní jen tak vrátit nebo je v nebezpečí. Rozhodně nejsme ateliér pro zahraniční umělce v Paříži, vždyť tady se za umělce považuje každý druhý, to bysme se zbláznili,” říká zakladatel ateliéru Ariel Cypel. ,,S definicí umělce je to složitější, neděláme rozdíl mezi profesionály a amatéry, protože profesionál může v každé zemi znamenat něco jiného. Jde nám spíš o to, jaký má člověk projekt a jak konkrétně mu můžeme pomoci. Tomu, kdo musel přerušit studia ve své zemi, se snažíme najít adekvátní vzdělání, zkušeným umělcům spíš pomůžou kontakty v branži, malíř zase potřebuje klid a prostor.”

Nápad založit ateliér pro umělce na útěku vznikl před dvěma lety, kdy Cypel a jeho kolegyně museli kvůli nedostatku financí rozpustit divadlo, v němž často do her zapojovali právě migranty. Na začátku loňského roku jim vypomohla charitativní organizace Emmaus a bezplatně poskytla své bývalé kancelářské prostory. Tedy desítku místností, které se ideálně hodily pro zřízení malých ateliérů. Když v září 2017 centrum otevírali, měli koupený počítač, kopírku a pár kusů nábytku od známých. Zpráva o místě se ale rychle rozšířila, ze čtyř prvních umělců byla stovka a síť kontaktů brzy přinesla i další dary a vybavení. V komplexu je proto dnes třeba střihačská dílna vybavená počítači s potřebnými programy, hudební zkušebna nebo zrcadlový taneční sál. Tyto kolektivní sály fungují na principu rezervací, soukromé dílny a ateliéry pak umělci obývají po dvou až třech lidech.

Prohlídka

Začínáme ,,ženským” ateliérem. Spisovatelka a dvě výtvarnice. Syřanka Lina Aljijakli maluje postavy s velkýma očima. Hlavně ženy a děti, které byly zasaženy syrskou válkou. Rozházené panenky v protějším rohu zase patří afghánské bojovnici za práva žen Kubře Khademi. V roce 2015 se proslavila performací Armor, která měla upozornit na obtěžování žen, kdy se procházela Kábulem v brnění vypadajícím jako spodní prádlo. Akcí si sice získala slávu, do země už se ale vrátit nesmí.

Vystoupením ve veřejném prostoru se ale Khademi věnuje dál. V Paříži nedávno ležela celý den na zemi ve stejné pozici, v jaké byl nalezen mrtvý syrský chlapec na tureckém pobřeží, a sledovala reakce kolemjdoucích.

Z vedlejšího tanečního sálu zní africká hudba. Na zemi se v křečích svíjí drobná tanečnice. Selaka Percide z Pobřeží Slonoviny. ,,Chodí sem často, tanec je pro ni psychoterapie, na to, co se umělcům stalo dřív, se obecně moc neptáme, dokud nezačnou sami povídat. Dáváme jim jen prostor, aby se mohli projevit, » říká Cypel. Do hudební zkušebny zase chodí cvičit ruský pianista v exilu, teď se tu na zítřejší koncert připravuje dvojice hudebníků hrajících na arabskou obdobu loutny zvanou úd.

Přesouváme se do obrazové sekce. Egyptského fotografa Medhata Soodyho inspiruje lidské tělo a pohyb. Rád fotí tanečníky i pohyb ve městě. Rozmazanými snímky se snaží vyjádřit, jak ,,externí” pohyb ovlivňuje pohyb uvnitř lidské duše. Sudánský malíř Ahmed Jamal Eldin se zase soustředí na téma svobody. Na jeho obrazech se proto často symbOlicky objevují ptáci. Opírá se také o reálné zkušenosti z cesty z Afriky do Evropy. V barevných výjevech pak vzpomíná na rodný Dárfur a symboliku tradičních afrických masek a symbolů. ,,Súdán je teď jako vězení, svoboda tam absolutně neexistuje,” popisuje obraz, který lemují ostnaté dráty. Téma rodné země provází i výtvarnou tvorbu staršího páru ze Sýrie. ,,V Damašku jsem měl dva ateliéry, dělal jsem velké formáty, během války všecko vyrabovali, jen obrazy tam prý nechali, nevím, jestli je ještě kdy uvidím. Teď jsem přešel na menší formáty, aspoň je můžu kdykoliv vzít s sebou,” vysvětluje Syřan. ,,Někteří umělci v Damašku zůstali, můžou pořádat menší výstavy, ale nic neprodají. Pokud se chcete jako umělec rozvíjet, musíte do zahraničí, do Libanonu, Německa, Francie.” O pár let mladší krajan Omar Ibrahim se zase ve své tvorbě zaměřuje na téma ,,zrůdy v každém z nás, která je hodná, když je pod kontrolou, ale projeví se jen za určitých okolností, třeba ve válce.” Svá monstra stylizuje do různých poloh – od děsivých až po roztomilé.

Pro někoho obraz, pro jiné je výrazovým prostředkem text. Jedním z mluvčích mladé africké generace spisovatelů se stal Mohamed Nour Wana, který píše knihy, pořádá čtení, hudební vystoupení a angažuje se i při workshopech ve školách. Texty a hudbu zase propojuje rapper Jundi Majhul. Začal rapovat v Sýrii, když mu bylo patnáct. Během války utekl do Beirútu a potom do Francie, kde žije už tři roky. ,,Moje texty jsou samozřejmě politické, jsem tu nedobrovolně kvůli politice v mé zemi, nemůžu zpívat o ničem jiném. Do Sýrie teď rozhodně nemůžu. Když jste malíř, tak si možná můžete sem tam vystavit pár obrázků, ale udělat hiphopový koncert proti režimu? Asi těžko,” říká. Koncertuje proto v Berlíně, Amsterdamu nebo Paříži. Zatím v arabštině, na youtube se snaží alespoň dodávat titulky v angličtině nebo francouzštině.

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

Místo svobody

Kromě pomoci s tvorbou se snaží ateliér nabídnout i administrativní podporu. Několikrát týdně docházejí dobrovolníci, kteří umělcům pomáhají s žádostmi o azyl nebo při hledání ubytování. Místo už si také získalo přízeň pařížské radnice a ministerstva kultury, kteří jsou často partnery při pořádání akcí. Aktuálně třeba výstavy Vitríny umělců v exilu v sousedství Královského paláce. ,,Současná politická situace ve Francii je zvláštní, na jedné straně zpřísňujeme pravidla pro přijímání migrantů, na druhé straně se rádi pochlubíme úspěšným projektem, jako je ten náš, je to trochu schizofrenní,” říká Cypel. Sám v současnosti zanechal své divadelní tvorby, správa ateliéru ho vytěžuje na maximum. ,,Nevadí mi to, je to skvělé dobrodružství, panuje tu neskutečná atmosféra, ti lidé mají za sebou války, diktatury, boj s francouzskou byrokracií, tak aspoň tady se cítí svobodně. Pokud máme ve Francii umělce, kteří jsou nositeli kultury své země, pak jsem vážně radši, pokud budou u mě, než když budou obsluhovat někde v kavárně.”

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818