Báječné Toskánsko: Kraj plný architektonických a gastronomických skvostů vám ukradne srdce

Je jen málo míst na světě, kde se budete cítit šťastněji a příjemněji. Jen tak. Se sklenkou rubínově zbarveného chianti v ruce plyne čas pomaleji, možná i proto je léto v srdci Itálie o měsíc delší.

Hned v prvním záběru filmu Čaj s Mussolinim uhrane režisér Franco Zeffirelli diváka pohledem na most Ponte Vecchio ve své rodné Florencii. Řeka Arno plyne klidně a ani bouřlivé časy druhé světové války neohrozí život starobylého města. Stejně tomu bylo za střídání panovníků i dynastií a je tomu tak i dnes, kdy každá kavárna disponuje wi-fi. Krásy Toskánska můžete obdivovat v mnoha filmech, například ve snímcích Pod toskánským sluncem, Dopisy pro Julii nebo Pokoj s vyhlídkou. Poznat Toskánsko na vlastní kůži je ale jako prožít milostnou vášeň v nepředvídatelný okamžik. Hlavní město Toskánska je považováno za kolébku renesance – a krásy pozemského života oslavuje Florencie tím, jaká je, přes dva tisíce let.

Olympijská medailistka Eva Samková exkluzivně pro Reflex: Chtěla bych být vlkem!

 

Už dávno předtím ale obývali kopcovitou krajinu kolem Florencie táhnoucí se až na západ k Tyrhénskému moři záhadní Etruskové, jejichž stopy můžete obdivovat na zachovalých archeologických nalezištích. Na cestě Toskánskem vás budou provázet vinice, olivové háje a aleje cypřišů – na první pohled malebná krajina citlivě formovaná a kultivovaná člověkem – a na druhé straně husté a neproniknutelné porosty makchie, kaštanové a bukové lesy, ve kterých se snadno ztratíte. Moc a síla toskánského regionu rostla od středověku a kromě rozvoje zemědělství s sebou přinesla i rozkvět řemesel a umění.

V kolébce renesance

Toskánsko je prastará kulturní země, vždyť právě v tomto kraji se narodili umělci jako Leonardo da Vinci, Giovanni Boccaccio, Dante Alighieri, Francesco Petrarca nebo Michelangelo Buonarroti. Byl to právě Michelangelo, který dal světu sochu Davida, doposud považovanou za jedno z nejpůsobivějších uměleckých ztvárnění lidského těla. Originál můžete obdivovat v Akademii krásných umění ve Florencii, ale mramorová socha kdysi stávala na veřejném prostranství před Palazzo Vecchio. Dnes se kolem kopie slavné sochy umístěné na původním místě, na Piazza della Signoria, shromažďují turisté s jediným cílem – ulovit selfie s Davidem, nebo alespoň s některou jeho tělesnou částí.

Na Florencii, připomínající krásku oděnou do bílého mramoru, by bylo nejrozumnější vyhradit si minimálně tři dny v období od září do poloviny listopadu. Podzim je teplý – denní teploty se pohybují kolem 23 °C – turistů ubývá, fronty před muzei se zkracují a navíc je tahle sezona spojená s vinobraním a sklizní oliv. Na podzim se navíc toskánská krajina vybarvuje do neuvěřitelně sytých odstínů a prostírá čarokrásné přírodní scenerie.

Tip autorky

Do některých památek je rozumné koupit si vstupenky předem, například do galerie Uffizi nebo do Brunelleschiho kupole. Z epicenter turistiky mě to táhne do méně známých míst. Na jih do oblasti Crete Senesi, kde leží tichý klášter Monte Oliveto Maggiore, a na jihozápad do Maremmy. Maremmská městečka jako Massa Maritima nebo Grossetto působí provinčním dojmem, všechno je na dosah a turistika není vůbec prvoplánová. Vydejte se do jakéhokoli vinařství (cantina, tenuta, azienda vinicola) a dopřejte si jeho prohlídku spojenou s ochutnávkou.

Jednu z nejlepších ochutnávek jsem zažila nedaleko městečka Castellina in Chianti v malém vinařství rodiny Mazzarini (www.famigliamazzarini.it). Po komentované návštěvě sklepa s Adrianou Mazzarini se na terase servíroval toskánský oběd a každý chod doprovázela vína. Začínalo se šumivým Vermentino, pokračovali jsme těžším Morellino di Scansano, abychom se dopracovali k místnímu drahokamu – Chianti Classico. Po obědě můžete jako praví Toskánci zavítat do lázní pod širým nebem. Oblíbené jsou například Terme di Saturnia v provincii Grossetto nebo Bagni di Petriolo, které se nacházejí kousek od přírodního parku Basso Merse.

Celý článek autorky Eva Rýznerová najdete na Reflex.cz

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

SDÍLET
sinfin.digital