Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cestování vlakem po Čechách zkomplikují výluky. Některé linky nahradí autobusy

Cestování vlakem po Čechách zkomplikují výluky. Některé linky nahradí autobusy

Železniční dopravu v Praze a Středočeském kraji poznamená o letošních prázdninách řada výluk. Kromě regionálních tratí se dotknou spojení z hlavního města do Berouna, Nymburka či Neratovic. Množství výluk je letos větší než obvykle, uvedly v dnešní společné tiskové zprávě České dráhy, Správa dopravní železniční cesty, společnost Ropid a Středočeský kraj.

Na hlavní trati z Prahy do Berouna dnes začala oprava úseku mezi Řevnicemi a Karlštejnem. Osobní vlaky proto budou do 11. července jezdit v hodinových intervalech podle zvláštního jízdního řádu. Výluka na trati z Prahy do Berouna se v srpnu dotkne i rychlíků do Plzně. Od 16. do 25. srpna je mezi Prahou a Berounem nahradí autobusy. O víkendech budou rychlíky do Plzně odjíždět z hlavního města o čtvrt hodiny dříve než obvykle.

Opravy čekají také trať z Prahy-Smíchova do Berouna přes Nučice. Od 4. do 15. srpna zde budou vozit cestující místo vlaků autobusy.

Série výluk čeká v létě trať mezi Prahou a Nymburkem přes Lysou nad Labem. Kvůli opravám kolejí a troleje jezdí na trati jen osobní vlaky linky S2 z Prahy do Kolína.

Více než měsíc, od 21. července do 2. září, bude výluka komplikovat provoz na trati z Prahy do Neratovic. Osobní vlaky do Mělníka a Mladé Boleslavi budou v tomto úseku nahrazeny autobusy, stejně jako většina rychlíků do Tanvaldu.

Do 13. července je kvůli opravám kolejí mimo provoz linka S41 z pražské Hostivaře do Roztok. Od 14. července do 2. září budou vlaky do Roztok končit už na Podbabě.

Letní výluky se dotknou také Mladoboleslavska. První tři týdny v červenci budou železničáři měnit pražce a opravovat koleje mezi Mnichovým Hradištěm a Loukovem. Od 5. do 16. července budou mezi mladoboleslavským hlavním nádražím a Debří měnit most. Výměna mostu omezí také provoz vlaků v Mladé Boleslavi mezi tamním hlavním nádražím a zastávkou Mladá Boleslav město, a to od 5. do 26. července.

V polovině srpna se na dva měsíce uzavře trať mezi Nižborem a Roztoky u Křivoklátu. Nepřetržitá výluka začne 17. srpna a skončí 15. října. Výluka v létě čeká i trať mezi mezi Slaným a Zlonicemi na Kladensku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744