Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cestování vlakem po Čechách zkomplikují výluky. Některé linky nahradí autobusy

Cestování vlakem po Čechách zkomplikují výluky. Některé linky nahradí autobusy

Železniční dopravu v Praze a Středočeském kraji poznamená o letošních prázdninách řada výluk. Kromě regionálních tratí se dotknou spojení z hlavního města do Berouna, Nymburka či Neratovic. Množství výluk je letos větší než obvykle, uvedly v dnešní společné tiskové zprávě České dráhy, Správa dopravní železniční cesty, společnost Ropid a Středočeský kraj.

Na hlavní trati z Prahy do Berouna dnes začala oprava úseku mezi Řevnicemi a Karlštejnem. Osobní vlaky proto budou do 11. července jezdit v hodinových intervalech podle zvláštního jízdního řádu. Výluka na trati z Prahy do Berouna se v srpnu dotkne i rychlíků do Plzně. Od 16. do 25. srpna je mezi Prahou a Berounem nahradí autobusy. O víkendech budou rychlíky do Plzně odjíždět z hlavního města o čtvrt hodiny dříve než obvykle.

Opravy čekají také trať z Prahy-Smíchova do Berouna přes Nučice. Od 4. do 15. srpna zde budou vozit cestující místo vlaků autobusy.

Série výluk čeká v létě trať mezi Prahou a Nymburkem přes Lysou nad Labem. Kvůli opravám kolejí a troleje jezdí na trati jen osobní vlaky linky S2 z Prahy do Kolína.

Více než měsíc, od 21. července do 2. září, bude výluka komplikovat provoz na trati z Prahy do Neratovic. Osobní vlaky do Mělníka a Mladé Boleslavi budou v tomto úseku nahrazeny autobusy, stejně jako většina rychlíků do Tanvaldu.

Do 13. července je kvůli opravám kolejí mimo provoz linka S41 z pražské Hostivaře do Roztok. Od 14. července do 2. září budou vlaky do Roztok končit už na Podbabě.

Letní výluky se dotknou také Mladoboleslavska. První tři týdny v červenci budou železničáři měnit pražce a opravovat koleje mezi Mnichovým Hradištěm a Loukovem. Od 5. do 16. července budou mezi mladoboleslavským hlavním nádražím a Debří měnit most. Výměna mostu omezí také provoz vlaků v Mladé Boleslavi mezi tamním hlavním nádražím a zastávkou Mladá Boleslav město, a to od 5. do 26. července.

V polovině srpna se na dva měsíce uzavře trať mezi Nižborem a Roztoky u Křivoklátu. Nepřetržitá výluka začne 17. srpna a skončí 15. října. Výluka v létě čeká i trať mezi mezi Slaným a Zlonicemi na Kladensku.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1