Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cestování za pakatel? Máme 5 tipů, jak srazit cenu letenek na minimum

Cestování za pakatel? Máme 5 tipů, jak srazit cenu letenek na minimum

Luxusní cestu kolem světa si málokdo může dovolit. Když ale věnujete trochu času správnému výběru letenek u nízkonákladových společností, můžete cestovat o poznání levněji, než se na první pohled zdá. Jak na to? Připravili jsme pro vás pět tipů, jak srazit výdaje na minimum.  

Nákup si dobře načasujte
Pokud si myslíte, že čím dřív letenku koupíte, tím bude levnější, mýlíte se. Pokud chcete opravdu ušetřit, musíte pečlivě prostudovat trh. Obecně ale platí, že pokud chcete cestovat po Evropě, vyplatí se vám nákup letenky jeden až dva měsíce před odletem. Pokud se chystáte do exotičtějších destinací, nakupujte minimálně s tříměsíčním předstihem.

Promyslete si termín cesty
Chystáte například jen třídenní výlet? Tak dobře zvažte, jestli opravdu musíte letět o víkendu. Právě tyto letenky totiž bývají nejdražší, jestli vám nevadí prohlédnout si destinaci v týdnu, určitě ušetříte.

Cestujte nalehko
Pokud za hranice vyrážíte jen na pár dní a nepotřebujete s sebou polovinu garderoby, nechte kufr doma. Zabalte si jen ty nejnutnější věci do příručního zavazadla. Tím se vyhnete placení poměrně velké částky jen za odbavení zavazadla.

Buďte připravení rychle reagovat
Jestliže se rozhodnete cestovat sám, rozhodně se vám vyplatí sledovat specializované weby nebo dokonce i stránky jednotlivých leteckých společností. Na nich se dokonce můžete zaregistrovat a pak vám, podle vašich kritérii, přistanou ty nejlepší nabídky rovnou v e-mailové schránce. Počítejte ale s tím, že se budete muset rozhodnout velice rychle.


Vyberte si ideální letiště
Většina velkých měst má hned několik letišť, pokud vám nevadí, že si cestu o pár kilometrů prodloužíte, nemusíte si vybrat to největší a „nejprestižnější“ z nich. Počítejte ale s tím, že budete muset platit i za cestu z letiště do své destinace. Proto si dobře spočítejte, jestli se vám tento způsob dopravy vyplatí.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1