Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dachau Středomoří. Zapomenutý řecký ostrov s temnou minulostí se mění před očima

Dachau Středomoří. Zapomenutý řecký ostrov s temnou minulostí se mění před očima

Gyaros se stal symbolem řeckých dějin, ale bohužel těch, na které by každý národ nejraději zapomněl. Kvůli hrůzám, které na něm zažívali veskrze političtí vězni, si dokonce vysloužil přezdívku ďáblův ostrov nebo Dachau Středomoří. Nyní se má ale proměnit, a to k lepšímu. 

Jako ostrov vyvrhelů ho používali už staří Římané, zásadní úlohu ale sehrál v dobách řecké občanské války v letech 1946 až 1949. Právě tehdejší režim poslal podle serveru Deutsche Welle do nuceného izolace na 20 tisíc lidí.

Někteří odborníci dokonce tvrdí, že se jednalo o klasický koncentrační tábor, který měl zlikvidovat politicky nevhodné obyvatelstvo. „Dokonce i architektura tomu nasvědčuje,“ řekl pro server athénský právník Kostas Katsibinis, který se snaží svými projekty připomínat i nepříjemné etapy historie.

Podle něj si v prvních letech museli vězni postavit ubikaci sami, žili ale tak v žalostných podmínkách, že mnoho z nich zemřelo hlady a na následky extrémních veder. Když se zprávy o dění na ostrově dostaly na veřejnost, řecká vláda pod nátlakem OSN přestala toto místo využívat. V šedesátých letech, tedy během řecké vojenské junty, se ale ostrov dostal  znovu ke slovu.

Nyní se ale nejrůznější organizace snaží o oživení ostrova. Během let, kdy na ostrov nesměla vstoupit lidská noha, se budovy dostaly do katastrofálného stavu, bude je tak nutné opravit. Přírodní krásy tu ale zůstaly.

Gyaros, který je součástí Kykladských ostrovů, totiž v současnosti hostí asi 15 procent populace tuleně středomořského, dost možná zde sídlí největší kolonie těchto savců na svtě. Díky jeho poloze by se navíc mohl stát doslova potápěčským rájem.