Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ptačí módní ikona: Ve Francii vrcholí namlouvací tance plameňáků, mají ale problémy

Ptačí módní ikona: Ve Francii vrcholí namlouvací tance plameňáků, mají ale problémy

Na jaře se v deltě Rhôny u Středozemního moře – v přírodní rezervaci Camargue – odehrává jedinečná podívaná: hromadné rande nezadaných plameňáků ve volné přírodě. Tisíce samců roztahují křídla a snaží se přilákat samičky. Od května pak společně hnízdí na jednom z ostrovů mezi mokřady, aby vychovali potomky. Oblíbení ptáci to ale v posledních letech mají čím dál těžší –  ohrožuje je rozmáhající se zemědělství i proměna krajiny.

Namlouvací sezóna je v plném proudu. Růžoví plameňáci roztahují křídla a snaží se ukázat svoji chloubu – co nejkrásnější peří. „Kvalitní peří odkazuje na zdraví, pro samičky je proto svůdné,“ vysvětluje průvodce Christophe Giraud, který v Camargue pořádá ornitologické prohlídky. Duben a květen jsou podle něj divácky nejaktrativnější.

Když se narodí mláďata, na přelomu května a června, rodiče je umístí do takzvaných „jeslí,“ kde je mimo jiné učí létat. Proces trvá asi 80 dní, zhruba v září tak většina mladých může hnízdo opustit. „Malí plameňáci jsou šediví… vlastně jsou růžoví uvnitř, ale kvůli případným predátorům jsou maskováni šedou, dokud neumí pořádně létat. Růžový pigment, který získávají z potravy, se projeví až po několika letech,“ vysvětluje Giraud.

Období, kdy jsou mláďata v jeslích, využívají ornitologové k tomu, aby je označili kroužkem a mohli sledovat jejich další pohyb. „Díky tomu, že toto značení používáme už čtyřicet let, můžeme sledovat vývoj populace a pohyb jednotlivců. Jednou jsme třeba zjistili, že si čtyři plameňáci spletli cestu a místo do Afriky letěli do Švýcarska.“  Díky kroužkům dokázali přírodovědci určit taky rychlost, jakou se plameňáci pohybují. Středozemní moře přeletí na jeden zátah, z Francie do Tuniska se tak dostanou za devět hodin. Někteří se ale přece jen cestou zastaví na Sicílii nebo ve Španělsku. Mezi oblíbené ornitologické historky patří i ta o nafukovacím balónku, který přistál na ostrově, kde plameňáci hnízdí. „Plameňáci jsou plaší, tak se balonku vyděsili, že ten rok úplně přerušili hnízdění.“

Módní ikona s problémy

Plameňáci jsou teď prý v módě. Symbol, co prodává suvenýry v celé Provence. Ve skutečnosti to s jejich oblibou tak jednoznačné není. Vedle chráněných rezervací je totiž Camargue i zemědělskou oblastí. A růžoví opeřenci zemědělcům pošlapávají pole, která jsou zdrojem jedné z nejdůležitějších plodin v kraji – rýže. Pěstitelé je proto odhánějí hlučnými detonacemi, což pak narušuje přirozený pohyb plameňáčí populace.

Dalším problémem je proměna krajiny. Oblast Camargue je totiž odpradávna ovlivňována setkáním sladkovodní řeky Rhôny a slaného moře. Plameňáci tradičně hnízdili na ostrovech, které vytvářely sedimenty na Rhôně. Když se ale mocná řeka čas od času rozlila, lidé začali stavět hráze, aby měli nad jejím tokem kontrolu. V 60. letech 20. století tak došlo k tomu, že na kontrolovaném toku sedimenty úplně zmizely a tím pádem zmizely i ostrovy, kde by se plameňáci mohli rozmnožit.

Na řešení problému měl výrazný podíl švýcarský ornitolog Lucas Hoffmann, vnuk zakladatele farmaceutického impéria Hoffmann-La Roche. Spolu s dalšími odborníky rozhodli, že vytvoří v rezervaci Tour du Valat umělý ostrov. Léčka na plameňáky nefungovala, a tak ornitologové vymysleli další lest. Na umělém ostrově navíc vytvořili umělá hnízda, aby si ptáci mysleli, že už někdo zahnízdil před nimi. Tato metoda zapůsobila a umělý ostrov je dodnes jediným místem, kde plameňáci hnízdí.

Vše probíhalo podle plánu až do začátku nového tisíciletí. Tehdy se ale firmy, které ve velkém těží sůl na břehu moře, dostaly do finančních problémů. „Tím, že se na mnoha místech přestala využívat solná ložiska, se příroda zase vrací k normálu, a teď bude velmi těžké odhadnout, jak se bude pohybovat hladina vody a jaký to bude mít vliv na populace plameňáků,“ říká Giraud. „Příroda není muzeum, žije vlastním životem. Dnes už na to trochu zapomínáme, ale na každou lidskou činnost nějak zareaguje. V Camargue proti sobě teď bojují lidé, co chtějí víc slané vody proti těm, co zase potřebují sladkou. Doufám, že to pro ptačí populaci nebude mít fatální důsedky.“

I přes rozmáhající se zemědělství a protichůdné zájmy zůstává Camargue unikátní oblastí. Kromě plameňáků, rýže a soli ho proslavila také speciální plemena divokých koňů a býků. V rezervaci je také možné pozorovat až 400 druhů ptáků, což ji řadí na první místa v Evropě.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1