Za krásami Katalánska: Po pašeráckých stezkách, na mystický Montserrat a do historické Girony

Reflex.cz, Vendula Kratochvílová

19. 02. 2018 • 17:45

Katalánsko není jen moře a Barcelona. Najdete tu spoustu středověkých měst, jejichž tajemná atmosféra vám vezme dech. Není divu, že se tu natáčely díly kultovního seriálu Hra o trůny.

Pouhých čtyřicet kilometrů od Barcelony se nachází Montserrat, prazvláštní skalní masiv, který se stal doslova ikonou mezi katalánskými horami. Zvedá se do výšky přes 1220 metrů nad hladinu moře a svým bizarním tvarem dává zdejší krajině jedinečný ráz. Vypadá totiž, jako by vršek skály někdo seřízl ozubenou pilkou.

Staré legendy připisují hoře magickou moc. V devátém století prý v těchto skalách spatřilo několik pastýřů jasné světlo. To je dovedlo až do malé jeskyně, kde objevili slavnou dřevěnou sošku Matky Boží z Montserratu, dnešní patronky Katalánska. Lidově se jí říká La Moreneta, kvůli tmavé barvě pleti. Legenda praví, ze když chtěli muži sošku z jeskyně vynést, ztěžkla natolik, že s ní nikdo nedokázal pohnout. Proto byla kolem ní vystavěna kaple a o dvě století později i benediktinský klášter.

Na Montserrat za svatým grálem

Zvěsti o magické síle Montserratu sem přilákaly ve čtyřicátých letech dokonce i nacisty. Sám Himmler, který předsedal honu za svatými relikviemi, navštívil klášter v naději, že je tu ukrytý svatý grál.

Klášter je dodnes domovem desítek benediktinských mnichů a zároveň nejvýznamnějším poutním místem v Katalánsku. Nad hlavním oltářem je vystavená reprodukce slavné Morenety. Můžete k ní přistoupit a požádat ji o laskavost – soška údajně plní přání. Součástí klášterního komplexu je také muzeum s rozsáhlou sbírkou umění, ve které najdete díla předních katalánských mistrů, jako byl Dalí nebo Miró.

Na návštěvu Montserratu si raději přivstaňte. Vyhnete se tak turistům a zbude vám čas na procházku přírodní rezervací k některé z mnoha úchvatných vyhlídek nebo na lehký výstup k nejvyššímu bodu skalního masivu. Stojí to za to. Z vrcholu San Jerónimo je výhled do prakticky celého Katalánska. Na východě se leskne hladina Středozemního moře, v pobřežním oparu lze rozeznat obrysy Barcelony a v dálce na severu se bělají vrcholky Pyrenejí. Při jasném počasí je někdy možné zahlédnout i Baleárské ostrovy.

Terrassa plná komínů

Pokud máte po dni stráveném na Montserratu ještě sílu, udělejte si čas na návštěvu Terrassy. Je to čtvrté největší město Katalánska, ve zbytku regionu známé pro drsnou povahu jeho obyvatel. Nebudete se tu kochat romantickými starodávnými stavbami. Z těch zbyl jen komplex románských kostelíků San Pedro a zřícenina hradu Cartuxa. Terrassa skrývá zcela jiné poklady.

Bývala významným centrem textilního průmyslu. V devatenáctém století tu vznikaly takzvané vapores, komplexy továren poháněné parními stroji s vysokými komíny. Staré továrny jsou dnes buď opuštěné, nebo zbourané, ovšem komíny se dodnes tyčí na každém rohu jako pomníky zašlé slávy místních textilek. Město se pyšní také zajímavou sbírkou modernistických staveb z počátku dvacátého století, které rozhodně stojí za návštěvu. Nejen domy bohatých majitelů fabrik, dokonce i jejich sklady a samotné továrny mají oblé linie a přírodní motivy na fasádách, což z nich činí funkční umělecká díla.

Celý článek čtěte na Reflex.cz

Čeká vás první cesta letadlem, nebo se takto přepravujete běžně? Přečtěte si tipy zkušených cestovatelů, které vám let usnadní a zpříjemní>>>

SDÍLET