Babiš dostal v Bruselu „kartáč“, má vrátit dotace a vyřešit střet zájmů. Jeho kauza vrhá stín na Česko

Evropský parlament odsoudil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše a vyzval ho, aby se buď zbavil Agrofertu, nebo se zřekl veřejných funkcí. Evropskou komisi požádal, aby dál důsledně šetřila zneužívání evropských peněz v Česku kvůli zmíněnému střetu zájmů, a českou vládu vyzval, aby se důsledně držela práva a nesnažila se krýt Babišovo počínání. Pro nezávaznou rezoluci hlasovalo 505 europoslanců, 30 bylo proti a 155 se hlasování zdrželo.

Ostře formulovaná rezoluce jednoznačně poškozuje Českou republiku v očích ostatních členských států EU, jejich politické reprezentace a veřejnosti. Ačkoli nemá žádné přímé právní důsledky, vrhá stín na Česko popsané jako země, kde není plně respektována vláda práva a jejíž úřady postupují vůči střetu zájmů premiéra podezřele shovívavě. Evropská komise bude při přípravě druhé auditní zprávy týkající se zemědělských dotací pro Agrofert, i při vymáhání závěrů té první, k názoru evropských zákonodárců nutně přihlížet.

Ti v rezoluci napsali, že není nejmenších pochyb o Babišově vlastnictví Agrofertu a o tom, že on je hlavním příjemcem zisků z tohoto holdingu. Přitom se aktivně účastní jednání o evropském rozpočtu a ovlivňuje jeho podobu, takže se ocitá ve zcela jasném a zcela nezákonném střetu zájmů. Takový stav nelze tolerovat, stojí v rezoluci, podle níž je třeba zajistit, aby Babiš buď neměl na Agrofertu vůbec žádný zájem, tedy ho nevlastnil, nebo aby tento konglomerát už nedostával žádné prostředky z evropských fondů ani jiné veřejné peníze. Třetí možností je podle rezoluce Babišova neúčast na jakémkoli rozhodování, které by se tak či onak mohlo v konečném důsledku týkat i Agrofertu. Takové opatření by bylo velmi těžké v praxi uplatnit; lepším řešením by proto byla premiérova demise.

Parlament lituje, že audit Evropské komise zjistil významné systémové chyby v řízení a kontrole v České republice, zejména pokud jde o zjišťování střetu zájmů; žádá komisi, aby dohlédla na nápravu a aby parlament informovala o tom, jak jsou doporučení auditorů na místě prováděna. Poukazuje na to, že komise dosud nebyla schopna identifikovat všechny operátory působící v rámci Agrofertu a žádá ji o zevrubné informace o všech platbách ve prospěch všech součástí holdingu v různých evropských zemích za léta 2018-2020. Vyzývá komisi, aby zajistila, že do firem přímo či nepřímo vlastněných Babišem nebudou směřovat žádné prostředky z nového sedmiletého rozpočtu 2021-27 a z rozbíhajícího se evropského „fondu obnovy“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co předcházelo schválení ostré rezoluce proti Babišovi?
  • Jak hlasovali europoslanci za ANO?
  • A jaká byla reakce Agrofertu?
sinfin.digital