Cesta na Jadran bez kontrol. Chorvatsko míří do Schengenu, Bulhaři a Rumuni dostali studenou sprchu

Chorvatsko bude od ledna příštího roku součástí „schengenského“ prostoru, v němž se cestuje bez omezení. Naopak Bulharsku a Rumunsku zatím zůstane tento prostor uzavřen, ačkoli Evropská komise navrhla jeho rozšíření o všechny tři země. Proti nároku obou států se postavilo Rakousko, bulharskou přihlášku zamítlo také Nizozemsko. O přijetí nových zemí do „Schengenu“ rozhodují země, které se na něm již podílejí, jednomyslně. Konsensu však na dnešním zasedání ministrů vnitra EU řízeném českým Vítem Rakušanem dosaženo nebylo.

Rakušan před novináři blahopřál Chorvatsku a upozornil, že jeho začlenění do Schengenu přinese příjemnou změnu i českým turistům, které už nečekají na cestě k Jadranu žádné kontroly. Usoudil, že Bulharsko i Rumunsko splnily podmínky a jsou připraveny k schengenské dohodě přistoupit. Česko bude podle něj naléhat na Švédsko jako příštího předsedu Rady EU, aby toto vytyčilo jako prioritu.

Komisařka Ylva Johanssonová připomněla, že Rumunsko mělo podporu 26 a Bulharsko 25 zemí, plus Evropské komise i Evropského parlamentu. „Jsem zklamaná,“ uvedla. „Když jsme jednotní, můžeme hodně vykonat. Nyní však jednotní nejsme, a to nás oslabuje,“ uvedla na adresu Rakouska a Nizozemska, aniž je jmenovala.

sinfin.digital