EU rozhodla, jak rozdělí stamiliardy eur pro zemědělce. Boj se vedl o „zelenou“ agendu

Evropský parlament schválil v úterý několik nařízení, která obsahují pravidla pro rozdělování třetiny unijního rozpočtu vyhrazené pro zemědělství. Dovršil tak další reformu společné zemědělské politiky (SZP), o které se úporně jednalo od roku 2018. Schválení členskými státy už by měla být jen formalita, protože text předložený plénu EP byl předmětem 29 kol rozhovorů mezi Radou EU, parlamentem a Evropskou komisí. Nová pravidla pro rozdělování 270 miliard eur začnou platit až od roku 2023, aby se na změny mohly připravit národní úřady a také sami zemědělci.

Výsledek tříletého maratonu je typickým evropským kompromisem, kdy původní návrh Evropské komise orientovaný na zásadní „zelené“ změny skupiny členských států očesaly a modifikovaly tak, aby sice záměr a orientace zůstaly zachovány, ale díky spoustě výjimek a úlev nebyly tak bolestné. Evropský parlament byl zpočátku velmi ambiciózní, ale jeho vyjednavači museli také v mnohém ustoupit. Většina byla v závěru pragmaticky spokojena, s výjimkou zelených a části socialistů, podle nichž jsou zákony nedostatečně ekologické, a euroskeptiků, kteří považují společnou zemědělskou politiku za přežilou a zbytečnou.

Jaké jsou hlavní novinky? Členské státy budou odpovídat za to, že aspoň 25 procent „přímých plateb“, tedy hlavního dotačního titulu, a 35 procent podpor z titulu „rozvoje venkova“ bude určeno na ekologické účely a boj proti klimatickým změnám v souladu s evropskou Zelenou dohodou. Zpřísněná ekologická pravidla budou platit na 48 procentech rozlohy půdy, na kterou se vztahuje SZP. Deset procent „přímých plateb“ bude vyčleněno na podporu malým a středním farmám a tři procenta celkového rozpočtu SZP půjde na podporu mladých začínajících farmářů. Vzniká také zvláštní rezerva 450 milionů eur ročně určená na okamžitou pomoc zemědělcům pro případy propadu cen nebo rozkolísání trhů.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Které ústupky hrají do karet Česku?
  • A proč jsou zelení poslanci nespokojení s výsledkem?
sinfin.digital