Ve vrcholných patrech EU to vře kvůli darování vakcín. Evropu poráží „o parník“ Čína i USA

Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku a zároveň místopředseda Evropské komise Josep Borrell se tento týden neobvykle ostře pustil do své šéfky Ursuly von der Leyenové za to, že nedělá dost pro naplnění svého slibu poskytnout rozvojovým zemím stamiliony dávek očkovacích látek proti covidu-19. Evropu tak v rozdávání vakcín chudým zemím mnohonásobně předčily Spojené státy a Čína; tato liknavost hrozí „geopolitickými důsledky“ varoval Borrell a upozornil, že zejména Čína pojímá „vakcínovou diplomacii“ (vedle investic nebo jejich příslibu) jednoznačně jako prostředek šíření svého vlivu.

Jeho obvinění poněkud překvapilo, protože Evropská unie se po celou dobu trvání krize způsobené šířením koronaviru chlubila, že se sice snaží zajistit maximum vakcín pro vlastní obyvatelstvo, ale zároveň že očkovací látky masově exportuje a zásobuje také více než kdo jiný distribuční systém Covax provozovaný Světovou zdravotnickou organizací, který od EU obdržel dotaci ve výši 3,4 miliardy eur. Skutečnost je tedy poněkud složitější. EU opravdu vyvezla z továren na svém území kolem půl miliardy dávek, tedy zhruba tolik, kolik zatím sama spotřebovala. Směřovaly vesměs do rozvojových zemí, a to zejména ještě v době, kdy třeba Spojené státy vývoz vakcín výslovně zakazovaly. Nešlo však o dary, ale o normální obchod – dovozci platili cenu, kterou si stanovili výrobci.

Borrella podle všeho rozčílilo, že si EU nechala ujet vlak s milodary, ačkoli slíbila, že do konce roku poskytne jen africkým zemím zdarma 200 milionů dávek. „Dobře, ale kdy to bude? Nejde jen o závazek, ale také o účinnost jeho naplnění,“ útočil do vlastních řad na letní univerzitě ve španělském Santanderu. Zatím unie dodala podle něj do Afriky, která má jeden a půl miliardy obyvatel, jen 10 milionů dávek, což je „zajisté málo“. Bědoval, že zatímco v Evropě je naočkováno 60 procent populace, v Africe jsou to pouhá dvě nebo tři procenta. „A kdo je hlavní dodavatel? Čína. A do Latinské Ameriky? Zase Čína. Tato expanze v Africe a Latinské Americe by nám měla vadit a měla by nás hodně zaměstnávat.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co další rozzuřilo Borrella do ruda?
  • A jak moc EU zaostává v darování vakcín oproti USA a Číně?
sinfin.digital