Evropa chystá zásadní nástroj pro snadné letní cestování. Digitální osvědčení ale budí i rozpaky a pochyby

Státy Evropské unie se dohodly na návrhu zákona o „digitálním zeleném osvědčení“, který by tak podle portugalského předsednictví mohl vejít v platnost ještě před prázdninami. Půjde o QR kód na obrazovce mobilu nebo na papíře, jenž má významně usnadnit letní cestování v rámci EU a částečně i mimo ni. Oficiální optimismus ale ostře kontrastuje s řadou pochybností, zda bude sedmadvacítka schopna skutečně sjednotit přístup jednotlivých států a zda si po technické stránce dokáže uhlídat něco, co má fungovat po celé Evropě.

Zmíněný certifikát má být jedním ze stěžejních nástrojů, jimiž chce EU dokázat, že nejen očkování, ale také praktické překonávání obtíží způsobených pandemií lze lépe a účinněji dělat společně než každý na vlastní pěst. „Osvědčení usnadní bezpečný a svobodný pohyb, velmi důležitý pro občany, společnost a ozdravení našich ekonomik,“ řekl k tomu portugalský premiér Antonio Costa. 

Podle zdroje z Rady EU členské státy do značné míry souhlasily s návrhem Evropské komise. Schválený dokument poslouží jako východisko pro jednání s Evropským parlamentem, který se už zavázal, že bude postupovat rychle, aby se do léta opravdu mohlo snáze cestovat s „osvědčením v kapse“.

Jak komise, tak nyní předsedající Portugalsko zdůrazňují, že nejde o žádný „očkovací pas“, tedy cestovní dokument umožňující se pohybovat ze země do země osobám, které absolvovaly očkování proti covidu-19. Rovnocennou hodnotu totiž bude mít i potvrzení o negativním PCR testu na koronavirus nebo informace o protilátkách vytvořených prodělaným onemocněním. Tento údaj nesmí být starší než 180 dní. 

Lidé, kteří už nemoc měli, se mohou také prokázat negativním antigenním testem, což je novinka oproti návrhu komise. A ti turisté, kteří nebudou osvědčení mít, budou pak při cestování muset podstoupit opatření podle národních předpisů, tedy podobně jako dnes absolvovat karanténu a další testy, budou-li v danou chvíli nadále zapotřebí.

sinfin.digital