Komise zrychluje přípravy speciálního pasu na cestování. Platit by mohl i pro neočkované

Všichni Evropané by měli mít nárok na „zelený digitální pas“, který jim umožní prokazovat bezinfekčnost, a to i pro cestování do zahraničí v rámci EU. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na Twitteru oznámila, že návrh příslušné legislativy bude předložen 17. března, týden před řádným zasedáním Evropské rady, kde by šéfové států a vlád měli iniciativu projednat a případně posvětit. Podle šéfky komise bude takový dokument obsahovat údaje o očkování, ale také o absolvovaných PCR testech a o obranných látkách vyvolaných proděláním nemoci covid-19.

Návrh přišel překvapivě jenom pár dní po videoschůzi lídrů „sedmadvacítky“, při které se von der Leyenová k jednotnému osvědčení o očkování vyjadřovala zdrženlivěji. Řekla sice, že bude zapotřebí je vyvinout, ale až po zodpovězení technických i právních otázek. Například se neví, uvedla, zda očkované osoby jsou za některých okolností nadále infekční. Jasno není také kolem ochrany osobních údajů, mezi něž očkování, testování či bezinfekčnost nepochybně patří. Řešení těchto dohadů mělo podle ní trvat tři měsíce. Leyenová jedním dechem ovšem upozornila, že pokud se ke zřízení takového dokumentu EU neodhodlá, udělají to jiní – velké internetové firmy už nabízejí Světové zdravotnické organizaci své služby.

Je nabíledni, že od konce minulého týdne se tlak vystupňoval a komise se rozhodla proces urychlit, ačkoli se sanitární situace v řadě oblastí EU nelepší – Česko a Slovensko jsou varovným příkladem. „Digitální zelený pas by měl usnadnit Evropanům život. Cílem je jim postupně dát možnost pohybovat se po Evropské unii či za její hranice – za prací či turistikou,“ napsala optimisticky von der Leyenová. Jde primárně o obnovu cestovního ruchu, který je pro řadu jižních zemí významným zdrojem příjmů, o něž nechtějí přijít druhý rok po sobě. Smysl by jednotný přístup měl také pro miliony lidí, kteří v rámci EU pracují v sousedních zemích. Zatím se s těmito „pendlery“ zachází na každé hranici jinak.

Komise předloží „zelený digitální pas“ ve formě návrhu evropské legislativy, bude tedy podléhat jednomyslnému schválení členskými státy. Musí vyhovět jak požadavkům zmíněné skupiny středomořských zemí, které mají také podporu Rakouska, aby především umožnil naočkovaným osobám vydat se letos v létě na jejich pláže. Na druhé straně musí vzít v potaz varování dalších vlád v čele s Francií, aby EU nedopustila diskriminaci lidí, na které ještě nedošla při očkování řada, nebo kteří je z jakýchkoli důvodů odmítají.

Právě proto má „zelený digitální pas“ umožnit cestování v rámci EU nejen lidem, kteří absolvovali očkování, ale také těm, kdo mají negativní PCR test. Zatím není jasné, jak starý by test měl být a jak se bude testování do dokumentu promítat. Ještě složitější bude potvrzování osob, které mají imunitu poté, co onemocněli covidem-19. Bude se mluvit o tom, zda postačí dobrozdání od lékaře, nebo zda bude třeba předkládat výsledek laboratorního testu prokazujícího přítomnost protilátek v organismu. Pokud by se povedlo spolehlivě zachytit tyto dva dodatečné důkazy, odpadl by argument o diskriminaci neočkovaných a Evropané by se, ideálně od června, mohli v relativně vysokých počtech vydat na dovolenou do zahraničí.

sinfin.digital