Evropský covid pas existuje. Teď už jen aby začal prakticky fungovat

Evropský parlament podle očekávání schválil takzvaný covid pas, tedy osvědčení, které má usnadnit letní cestování v rámci schengenského prostoru. Výsledky hlasování byly oznámeny dnes ráno – příslušné nařízení podpořilo 546 hlasů; 93 europoslanců bylo proti a 51 se zdrželo. Text musí ještě odsouhlasit Rada EU, tedy členské státy, ale to je už jen formalita. Nařízení vstoupí v platnost 1. července na dobu jednoho roku.

Evropský covid pas je v podstatě QR kód, který potvrzuje, že jeho nositel je řádně očkován proti covidu-19, nebo že byl v posledních dnech negativně testován, nebo že nemoc prodělal, uzdravil se a má protilátky. Oficiálně se jmenuje „digitální covid osvědčení Evropské unie“, tedy už ne „digitální zelené osvědčení“, což byl název, s nímž návrh do schvalovacího procesu vstupoval. Vydávat ho budou svým občanům a rezidentům úřady všech členských států a všechny ostatní jej budou uznávat. Bude poskytován výlučně zdarma a to buď v elektronické podobě nebo na papíře. 

V praxi půjde de facto o tři různá osvědčení – o očkování, o testu nebo o prodělané nemoci a následném uzdravení. Jedna a táž osoba může ve svém covid pasu kumulovat údaje o všech těchto skutečnostech. Vedle nich bude covid pas obsahovat už jen osobní údaje jeho majitele, detaily o použité vakcíně a počtu dávek, nebo o datu a typu testu či o datu testu po nemoci.

QR kód není žádným cestovním dokladem a nikterak cestovní doklady nenahrazuje, zdůrazňuje se v úvodu nařízení. Cestování usnadňuje tím, že umožňuje vzájemné uznávání rovnocenných a homogenních důkazů o očkování či testech vydávaných členskými státy. Ty by pak po lidech neměly vyžadovat žádná další opatření jako jsou karantény a dodatečné testy, i když ani to není ve výjimečných případech vyloučeno. 

Úřady všech zemí EU musí uznávat důkazy o očkování vakcínami povolenými Evropskou lékovou agenturou. Je na daném státu, zda se rozhodne uznávat i jiné očkovací látky, například ruský Sputnik V, pokud jsou na seznamu pohotovostních vakcín Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle dostupných informací se Česká republika chystá uznávat u cestovatelů jak Sputnik V, tak čínský Sinopharm, zřejmě proto, že tou první se očkuje na Slovensku a oběma v Maďarsku. 

Řada členských zemí začala v očekávání evropské legislativy vydávat vlastní covid pasy, zejména pro očkované osoby, a to včetně QR kódů. Podle portálu SchengenVisainfo je mezi nimi i ČR, dále pak Německo, Dánsko, Řecko, Chorvatsko, Polsko či Bulharsko. Některé z nich včetně ČR se podílejí na vzájemném testování těchto kódů. Zbývající členské státy a také nečlenové, kteří jsou součástí „schengenu“ (Švýcarsko, Island, Norsko, Lichtenštejnsko) budou následovat v příštích dnech. Evropská komise už delší dobu koordinuje výměnu technických dat a zavádění příslušného softwaru, aby QR kódy byly všude koncipovány stejně a na všech hranicích je příslušné orgány mohly řádně přečíst. 

Evropská komise od března kritizovala členské státy za zavádění restrikcí pro přeshraniční cestování z epidemiologických důvodů; označovala je za neúčinná a odporující svobodě pohybu jako základní hodnotě EU. Také pod tlakem jižních zemí, které se bály další ztracené turistické sezóny, pak prosadila, že vyvine a zavede právě covid pas. Na rozdíl od všech dosavadních koordinačních opatření, která měla povahu doporučení, je toto právně závazné nařízení, které nelze aplikovat jenom částečně. 

Členské státy mají formálně možnost covid pas nezavést, žádný však neoznámil, že by to měl v úmyslu. Česká vláda však došla k závěru, že ačkoli normálně evropská nařízení platí v členských státech přímo a není je tedy třeba převádět do národního práva (jako je tomu u směrnic), bude zavedení covid pasů vyžadovat nový zákon. Koalice ovšem nedisponuje sněmovní většinou a dnes si projednávání zákona nedokázala prosadit. Opoziční poslanci zákon odmítli jako nadbytečný.

sinfin.digital