Finále evropského tlaku na Maďarsko. Přijde Orbán o miliardy z unijního rozpočtu?

Přijde Maďarsko za pár měsíců jako první stát EU o část dotací z unijního rozpočtu? Proces k tomu vedoucí se tento týden dostal do finále, tedy k oficiálnímu spuštění mechanismu, který podmiňuje čerpání dotací dodržováním zásad vlády práva. Trvalo to dva a půl roku, než se napřed dohodly členské státy, pak se vyjádřil Evropský soudní dvůr a nakonec se odhodlala Evropská komise, která očividně čekala na výsledek nedávných parlamentních voleb v Maďarsku. Po jednoznačném vítězství premiéra Viktora Orbána a také ve světle jeho vlažně odmítavého postoje k ruské agresi proti Ukrajině, se nový mechanismus dal poprvé po pohybu.

Komise přišla s vydatnou „obžalobou“ – „vážné znepokojení“ podle ní vyvolává způsob, jak Maďarsko zadává veřejné zakázky, kde panují „systémové nedostatky a slabiny“. Poukazuje na „neobyčejně vysoký počet kontraktů“ uzavřených na základě soutěží omezených na jednoho účastníka a také na to, že mnoho zakázek získávají stále stejné firmy, které se díky tomu zmocňují významných částí maďarského trhu v té které oblasti. Podezření vzbuzují nesprávné postupy při dražení státem vlastněné zemědělské půdy. Komisi se nelíbí, jak maďarské úřady kontrolují užívání evropských peněz a že o kontrole nedostatečně informují. Problémy shledává v boji proti podvodům a korupci, přičemž vidí „rezervy ve vyšetřování a stíhání podezření ze zločinnosti“.

Maďarsko dostalo na odpověď dva měsíce. Teoreticky je možné, že jeho zpráva komisi uspokojí a procedura bude uzavřena, Budapešť na to však může jen sotva spoléhat. Exekutiva EU je přesvědčena, že Maďarsko opravdu nedodržuje pravidla řádného hospodaření – svědčí o tom i mimořádně vysoký počet finančních korekcí v jednotlivých projektech financovaných z regionálních fondů EU. Podle zdroje komise citovaného belgickým listem Le Soir „tato situace trvá již deset let, aniž by Orbánova vláda navrhla jakoukoli nápravu“. Úřad EU pro boj proti podvodům (OLAF) umístil v poslední výroční zprávě Maďarsko do čela zemí, které se dopouštějí chyb a přehmatů při nakládání se zemědělskými dotacemi – v období 2016–20 vyšetřoval OLAF v Maďarsku 32 případů z celkových 206 pro celou sedmadvacítku.

Loňská zpráva komise o stavu vlády práva v EU konstatuje „jen omezené“ úsilí Maďarska potírat korupci. Píše se v ní například, že od roku 2020 bylo zahájeno pouze několik málo šetření případů korupce, do nichž byli zapleteni vysoce postavení politikové, a jejich bilance je slabá. Nezávislé kontrolní mechanismy fungují nedostatečně; „těsné vazby mezi politickou sférou a některými národními podniky jsou živnou půdou pro korupci“. Té vyhovuje také nedávné omezení působnosti pravidel o zadávání veřejných zakázek.

sinfin.digital