„Klimatická banka“ pomůže Evropě zezelenat. Musíme se soustředit na zranitelnější země, aby nikdo nezůstal pozadu, říká Pavlova

Evropská investiční banka je úvěrovou institucí Evropské unie, zároveň banka i úřad EU. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Z hlediska objemu úvěrů je největší mnohostrannou finanční institucí na světě. V roce 2020 podepsala půjčky ve výši 76,8 miliardy eur; drtivá většina úvěrů (66,6 miliardy) směřuje do investic v členských zemích Evropské unie. Viceprezidentka EIB Lilyana Pavlova z Bulharska se účastnila červencového Pražského evropského summitu. Ve svém vystoupení se soustředila na novou absolutní prioritu EIB, kterou jsou investice do projektů zacílených na boj proti klimatickým změnám. Podrobně koncept „klimatické banky“ vysvětlila v rozhovoru pro Info.cz.

Evropská unie nabídla v rámci fondu obnovy NGEU (New Generation Europe), koncipovaného jako nástroj ekonomické nápravy po pandemii koronaviru, členským státům vysoké úvěry. Vy v podstatě děláte totéž. Proč by se měly členské státy za těchto podmínek rozhodovat ve prospěch spolupráce s EIB? Krom toho řadu z nich další půjčky ani nezajímají.

Dovolte mi začít konstatováním, že v obecné rovině bude provádění sedmiletého rozpočtu EU a fondu obnovy v příštích letech také součástí agendy EIB. Budeme se řídit hlavními cíli a zásadami, tedy zejména Zelenou dohodou a digitální agendou, které jsou středobodem evropské strategie obnovy, a budeme hrát svou roli při naplňování národních plánů obnovy. Musíme urychlit přerod EIB v „klimatickou banku“, tedy splnit závazky a zavést různé nástroje, abychom přispěli ke společnému cíli, kterým je učinit Evropu uhlíkově neutrálním kontinentem do roku 2050.

EIB je totiž mnohem víc než pouze dostupnější finance. Vedle dosažitelnějších úvěrů poskytuje banka také technickou pomoc a poradenství při přípravě projektů. Tato nabídka je jednou z našich největších výhod. Je k dispozici nejen pro projekty spolufinancované EIB, ale také pro ty, které budou využívat penze z fondu obnovy nebo z řádného rozpočtu EU. Takže: dostupné peníze, technické poradenství plus navíc naše schopnost propojovat evropské granty s našimi úvěry. To jsou důležité prvky, které umocňují smysl naší existence. A činí z nás významného hráče; právě z tohoto důvodu je o naši podporu takový zájem.

Nabízíme podporu pro realizaci plánů obnovy, jež urychlí nápravu škod po pandemii covidu 19 – nedávno jsme podepsali smlouvy o správě části evropských úvěrů, a to s NGEU, s Řeckem, Rumunskem, Itálií a očekáváme, že se další země brzy přihlásí.

Dále můžeme pomoct při zřizování finančních nástrojů a poskytnout národním finančním institucím různé formy podpory při budování kapacit. Například v Česku podporujeme národní rozvojovou banku (Českomoravská záruční a rozvojová banka) při zřizování vlastní poradenské služby a při zvyšování kvality investičních projektů v zemi. Jde tedy o takový typ služeb, které jiné finanční instituce neposkytují. A to je jeden z důvodů, proč roste zájem o podporu ze strany naší banky.

To je zajímavý aspekt, o kterém se zase tak moc neví. Ale není zde riziko, že vás všechny tyto činnosti budou odvádět od hlavního poslání, kterým je poskytovat úvěry podnikům?

Vůbec ne. Naopak posilují tuto naši hlavní úlohu, tedy podporu podnikání. Podpora soukromého sektoru je naší prioritou. Půjčujeme firmám všech velikostí – startupům, malým a středním podnikům, a také velkým společnostem. Naše portfolio je velmi rozmanité, ale nyní, když jsme evropskou „klimatickou bankou“, se soustřeďujeme na projekty, které přispívají k naplnění cílů Zelené dohody.

Dalším důležitým prvkem je náš požadavek na excelentnost. Dbáme na to, aby projekty, které schvalujeme k financování, byly v souladu s nejvyššími technickými a environmentálními standardy a standardy pro zadávání zakázek. To je důležité, protože jakmile projekt schválíme, díky reputaci banky se pro projekt otevírá příležitost přilákat další investice.

Chceme-li úspěšně dosáhnout cíle uhlíkové neutrality, musíme se soustředit na zranitelnější země, aby nikdo nezůstal pozadu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak chce EIB napomoct plnění klimatických cílů EU?
  • Podpoří jaderné projekty?
  • A na jaké projekty už EIB půjčila v Česku?
sinfin.digital