Konec chaosu? Státy se shodly na pravidlech pro cestování po Evropě, má to ale háček

K cestování v rámci Evropské unie bude stačit předložit QR kód covidového pasu, z něhož bude zřejmé, že jeho nositel má za sebou plné očkování ne starší než devět měsíců, nebo třetí posilující dávku. Alternativně se bude uznávat potvrzení o prodělané nemoci, od něhož neuplynulo šest měsíců, nebo PCR test mladší 72 hodin, případně antigenní test z posledních 24 hodin, to vše také v oné QR podobě. Covid pas s takovými údaji bude sezamem otevírajícím brány do všech zemí, bez ohledu na to, ze kterého regionu v rámci EU cestující přijíždí. Dohodli se na tom ve středu všechny členské země Evropské unie.

Kdo jste v poslední době cestovali, dobře víte, jak obtížné je se vyznat v krkolomně psaných předpisech vysvětlujících práva a povinnosti nad rámec covid pasu, známého u nás jako „tečka“. Prostě tápete, protože destinace byla zprvu červená a teď je temně rudá, což – zdá se – znamená, že vedle očkování, které máte stejně jako 75 procent Evropanů, bude zapotřebí také test. Pokud ano, pak se musíte dopátrat, zda ten PCR nesmí být starší než 72 hodin, nebo jen 48? A trnout, zda vám stihnou do odletu poslat výsledek. Pokud se rozhodnete pro antigenní, budou uznávat jen akreditovanou laboratoř, nebo lékárníka u vás na rohu? A co když to nestihnete, nepustí vás do letadla? Nebo vám naopak umožní jít na test po přistání? A co cesta zpět? Co když se během vaší nepřítomnosti pravidla v domovině změní a vy to nebudete vědět? A tak dále….

Středeční rozhodnutí do toho vnáší jas, jenže chyba lávky. Ačkoli ho podpořily všechny země, tedy i ty, které v posledních týdnech cestovatele nejvíc šikanovaly, neopomněly zdůraznit, že jde o pouhé doporučení, tedy že se jím vlády mohou, ale nemusejí řídit. Souhlasily ovšem s návrhem Evropské komise, že pokud se tam či onde rozhodnou ze závažných důvodů pravidla pro cestování nějak zpřísnit, oznámí to do Bruselu a komise se pokusí tuto změnu koordinovat vůči ostatním a s ostatními. Takže svoboda ano, ale ne zas tak docela.

sinfin.digital