Hlad po britských potravinách jako politická otázka. Pobrexitový protokol se opět komplikuje

Kryštof Kruliš

S postupujícím létem se znovu rozbouřily vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Pozornost se znovu stáčí směrem k protokolu o Severním Irsku, na kterém se obě strany dohodly už téměř před dvěma lety.

Podle něj má být Severní Irsko nadále fakticky součástí vnitřního evropského trhu se zbožím a má pro něj platit také hybridní celní režim v rámci EU. Protokol je nastaven tak, aby nemusely být zavedeny kontroly na pozemní hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které už jinak, coby součást Spojeného království, není členem EU. 

Obyvatelstvo Severního Irska se dělí v zásadě napůl mezi katolickou, převážně republikánskou, a protestantskou, převážně unionistickou, komunitu. Obnovení pozemní hranice kvůli kontrole zboží by narušilo pozemní ekonomické vazby. Zároveň by katolické komunitě připomenulo vyhrocené období severoirského konfliktu, tzv. The Troubles, které přineslo přes tři dekády krveprolévání a utichlo až s Velkopátečními dohodami z roku 1998. Řešení dohodnuté v protokolu předchází obnovení pozemní hranice tím, že kontroly mají být zavedeny v Irském moři při odbavení zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království.

V roce 2019 se tehdy novému britskému premiérovi Borisi Johnsonovi podařilo tímto řešením překonat patovou situaci v jednáních o brexitu. Jedině tak dokázal dát EU záruky, že se ze Severního Irska nestanou zadní vrátka na evropský vnitřní trh, a zároveň vymanit téměř celé Spojené království z alternativ celního aranžmá s EU, které zvažovala jeho předchůdkyně Theresa Mayová.

Prázdné regály jako rozbuška

Zásadní vadou řešení je, že pomyslný černý Petr zůstal v rukou severoirským unionistům, kteří se výsledkem cítí být poškozeni. Boris Johnson tímto krokem také ztratil jejich podporu. Na domácí scéně sice britský premiér dal ústní záruky, že zvolené řešení nebude mít na unionistickou komunitu zásadní dopad, nebylo však jasné, jak toho dosáhne. Podařilo se sice sjednat rozsáhlou zónu volného obchodu mezi EU a Spojeným královstvím, která režim v Irském moři může do budoucna usnadnit, stále však nebyly odstraněny všechny důvody hraničních kontrol. Při dodávkách zboží mezi Spojeným královstvím a Severním Irskem musí být nadále přinejmenším vyřešen celní status zboží. 

Na obou stranách Irského moře zároveň platí i jiná veterinární či rostlinolékařská pravidla, a to také vede k administrativní zátěži při pohybu zboží z jedné oblasti do druhé. Nejcitelněji se hraniční kontroly projeví u běžného spotřebního zboží. Zdržení při kontrolách například u potravin s kratší dobou trvanlivosti může dovozy dokonce prakticky znemožnit.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Která pravidla Brusel mění?
  • Jak mohou obchodní řetězce pomoci Severnímu Irsku?
  • Může Severní Irsko na stávajících pravidlech vydělat?
sinfin.digital