Lepenovci radikálně obrátili: Odchod z EU a návrat k franku jsou passé. Teď mají jiné priority

Milan Rokos

V průzkumech před evropskými volbami má zhruba stejnou šanci na vítězství jako vládní hnutí Republika vpřed! Francouzské krajně pravicové Národní sdružení oficiálně odstartovalo svoji volební kampaň v pondělí ve Štrasburku, kde představilo svůj program a priority. Ty se ale oproti posledním volbám značně změnily.

Národní sdružení vedené Marine Le Penovou už v kampani před volbami do evropského parlamentu neprosazuje takzvaný frexit, tedy odchod z Evropské unie – samotná šéfka strany o něm přestala mluvit během prezidentských voleb v roce 2017. Národní sdružení se ale také zcela vzdalo další ze svých dřívějších priorit, opuštění eurozóny a návrat k franku. Místo toho chce reformu Evropské centrální banky, která by se měla změnit v obdobu amerického Fedu a soustředit se mimo jiné i na boj s nezaměstnaností.

Strana, jejíž kandidátku do květnových voleb vede teprve 23letý Jordan Bardella, se tak přizpůsobila názorům svých voličů. V kampani před prezidentskými volbami se totiž ukázalo, že opuštění jednotné evropské měny většinu Francouzů, a to i stoupence Le Penové, děsí. Na euro si zvykli, a i když ho strana i nadále považuje za nástroj k bohatnutí Německa, odchod z eurozóny už nehlásá.

Lepenovce povede do voleb neokoukaný mladík z pařížského předměstí. Kdo je Jordan Bardella?

sinfin.digital