Lidovci do voleb spojují konzervativní pravici. Voličům slibují reformu EU

Lucie Bednárová

Žádná TOP 09 a STAN, ale menší regionální strany a hnutí. KDU-ČSL oznámila, že do květnových voleb do Evropského parlamentu nepůjde sama, ale v čele sjednocené konzervativní pravice. Zástupci některých subjektů, které lidovce podpořily, se objeví i na společné kandidátní listině. „Nabídneme pozitivní program,“ říká k tomu pro INFO.CZ předseda lidovců Pavěl Bělobrádek.

 

Lidovecká značka by měla zastřešit předvolební spojení s pěti menšími stranami. Najdeme mezi nimi SNK-ED, Korunu Českou, Nestraníky nebo Konzervativní stranu. „Jsme jediná proevropská konzervativní kandidátka,“ říká k tomu v rozhovoru pro INFO.CZ končící šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podporu spojené kandidátce přislíbilo dalších asi šedesát regionálních subjektů a hnutí.

Jak redakci sdělil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který s myšlenkou na spolupráci mezi konzervativními silami na pravici přišel, počty ještě nejsou definitivní. „Ke konci února bychom mohli mít až sto subjektů,“ uvedl a zdůraznil, že nepůjde o koalici, ale o podporu. „Lidovci budou střechou tohoto domu, který budou tvořit menší subjekty,“ vysvětlil.

STAN jde do evropských voleb se Zelenými a subjekty z regionů. TOP 09 zatím stojí stranou

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital