Orbán proti všem. Maďarsko znovu zablokovalo pomoc pro Ukrajinu, Stanjura řeší patovou situaci

Maďarsko dnes jako jediný členský stát EU opět odmítlo schválit evropskou pomoc Ukrajině pro rok 2023 ve výši 18 miliard eur ve formě úvěrů. Učinilo tak proto, aby ostatní členské vlády přimělo neschválit návrh Evropské komise, podle něhož mu mělo být upřeno 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních fondů EU za nedodržování principů vlády práva. I o tom měli dnes ministři financí sedmadvacítky rozhodnout. Oba body byly jasně provázány, stejně jako další témata – schválení maďarského plánu obnovy a dosažení dohody o zdanění velkých nadnárodních společností, kterou Budapešť také blokuje. Tato témata byla tudíž z programu následně vyřazena, oznámil předsedající český ministr Zbyněk Stanjura.

Ten na tiskové konferenci zdůraznil, že EU svému závazku vůči Ukrajině dostojí. Buď se podaří během prosince překonat maďarský odpor a rozhodne všech 27 zemí, nebo se bude muset zbývajících 26 členů dát složitější cestou takzvané zesílené spolupráce, tedy bez Maďarska.

Země by mezi sebou uzavřely vlastně mezivládní dohodu o poskytnutí zmíněných prostředků na fungování ukrajinského státu. Problém je v tom, že takový postup vyžaduje dodatečné státní záruky za zapůjčené peníze, které se v některých zemích neobejdou bez souhlasu národních parlamentů. Stanjura nicméně vylučuje, že by prvních 1,5 miliardy nebylo pro Kyjev k dispozici už v lednu, jak bylo původně přislíbeno.

sinfin.digital