OSN vystupňovala obhajobu jádra, EU ale zůstává hluchá. Zavření jaderných elektráren v Německu a Belgii představuje podle expertů krok zpátky

Svět potřebuje mnohem více jaderných elektráren, pokud má být boj s klimatickými změnami úspěšný. Ve středu to uvedla Evropská hospodářská komise OSN. Podle orgánu, jehož zakládajícím členem je i Česko, zabránila jaderná energie v posledních 50 letech vypuštění 74 gigatun emisí CO2, což je množství, které se celosvětově vyprodukuje za dva roky. 

„Jaderná energie je důležitý zdroj nízkouhlíkové elektřiny a tepla, který může přispět k dosažení uhlíkové neutrality a k omezení dopadu klimatické změny,“ řekla šéfka UNECE Oľga Algayerová. Její slova přicházejí jen několik dní poté, co takzvaný klimatický panel IPCC vydal aktualizovanou zprávu o probíhající klimatické změně a varoval, že svět už nemá příliš mnoho času, aby se mu podařilo omezit růst teploty na planetě o 1,5 stupně.

V Evropě, která chce bojovat s klimatickou změnou prostřednictvím takzvaného „Zeleného údělu“, ale dochází k paradoxní situaci, kdy některé země jaderné elektrárny vypínají. A to především Německo a Belgie, přičemž i OSN tvrdí, že jde zjevně o politické rozhodnutí. Od roku 2000 bylo vypnuto už 70 jaderných reaktorů.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo nově uvažuje o stavbě jaderných elektráren?
  • Proč se EU není schopna shodnout?
  • Jak OSN hodnotí snahu některých zemí vypnout jaderné elektrárny?
sinfin.digital