Předčasná smrt Davida Sassoliho, překvapivého předsedy Evropského parlamentu

Vlajky na půl žerdi před německým Spolkovým sněmem a prostranství před bruselským sídlem Evropského parlamentu v úterý zaplněné lidmi, kteří přišli vzdát hold Davidovi Sassolimu, zesnulému nečekaně v noci z pondělí na úterý. Na Twitteru masové sdílení jeho posledního novoročního poselství natočeného před několika dny, ve kterém se stavěl proti tvrdšímu směřování evropské migrační politiky. „Stavějí se nové zdi. Hranice se v některých případech staly čárami oddělujícími dobré od zlého, lidské od nelidského. Tyto zdi brání lidem se zachránit před zimou, před hladem, před válkou a před chudobou.“ Docela statečný postoj, vezmeme-li v úvahu reálné směřování politiky EU v oblasti migrace a Sassoliho postavení předsedy EP, jedné ze tří klíčových institucí Evropské unie.

David Sassoli se stal prvním předsedou Evropského parlamentu, který zemřel v období výkonu funkce – v pouhých 65 letech. Otřáslo to nejen jeho spoluposlanci, ale celou evropskou politickou garniturou. Mnohé z desítek kondolencí jdou dál než je obvyklé, vyzdvihují nejen Sassoliho politické úspěchy, jeho evropanství, jeho tah na branku, ale také velmi často jeho lidské vlastnosti, velkorysost, vlídnost, přátelské chování. Řekl bych, že politikové jsou si v jeho případě vědomi určité výjimečnosti – Sassoli, před dvěma a půl lety nečekaný šéf europarlamentu, skutečně zaujal a zanechal v evropské politice poměrně hlubokou stopu.

Bylo to takto: političtí lídři „sedmadvacítky“ se v roce 2019 shodli na tom, že konzervativní Ursula von der Leyenová se stane předsedkyní Evropské komise a liberál Charles Michel stane v čele Evropské rady. Zbývalo tedy podělit sociální demokraty, druhou nejsilnější evropskou stranu. Volba padla zprvu na Sergeje Staniševa, čímž by se také vyřešila naprostá nepřítomnost politiků z nových členských zemí ve vrcholných funkcích EU. Jenže bulharský politik odmítl – a tu se vynořilo jméno David Sassoli. Po 10 letech v parlamentu zkušený poslanec, místopředseda, vážený nalevo i napravo. Byl zvolen dřív, než stačil zahájit kampaň – a to hlasy všech přítomných socialistů a také lidovců a liberálů.

sinfin.digital