Za duhovou clonou: Jak se Orbán snaží dostat z evropské šlamastyky a nepřijít o moc

Jan Blažek

Počátkem července vstoupil v Maďarsku v platnost zákon, který zvedl ze židle západ evropského kontinentu a k zemi zase jednou přivábil pozornost médií. Zákon na ochranu dítěte, který mimo jiné penalizuje zobrazování homosexuality mezi mládeží a menšinovou sexuální orientaci symbolicky klade na roveň s pedofilií. Česká politická scéna, jak už je u kroků Orbánovy vlády zvykem, jednotné stanovisko zaujmout nedokázala. Někdo má Orbána za popírače evropských hodnot putinovského ražení, jiný za obránce tradiční rodiny před prohnilým Západem. On je ale v prvé řadě prohnaným praktikem moci. A kontroverze vyvolává proto, aby u ní zůstal.

Už načasování nového zákona dává tušit, že celé téma má zejména vyvolat kouřovou clonu a zastřít jiné problémy Orbánovy vlády. V prvé řadě ten, že západoevropským státům, tedy čistým plátcům do unijního rozpočtu, došla s Budapeští trpělivost. Vadí jim, jak se v zemi prolíná byznys s politikou a jak netransparentně se zachází s penězi jejich daňových poplatníků, jež tam proudí skrze EU. Maďarsko, jehož rozpočet je na evropských fondech závislý, čeká asi už tento podzim nemilé překvapení a Orbán to musí tušit. A k tomu všemu budou příští rok parlamentní volby, u kterých poprvé po dlouhé době není jisté, zda je vyhraje jeho strana Fidesz. Spojila se totiž proti němu celá politická opozice.

O co vlastně v nové kontroverzní legislativě jde? Zákon byl původně opravdu zamýšlen na ochranu dětí před pedofilií. Navržen byl v souvislosti s loňským skandálem, kdy byl za držení dětské pornografie jen velice mírně potrestán jeden z maďarských velvyslanců. Jako všichni ambasadoři v posledních deseti letech, byl i tento jmenován vládní stranou Fidesz, zákon tedy původně vznikal na nátlak ulice a opozice. Až do poslední chvíle měl také podporu napříč politickým spektrem. Ani v zahraničí žádnou negativní pozornost nebudil, dokud do něj v červnu (tedy těsně před schválením) politici vládní strany neprosadili výše zmíněné části týkající se homosexuality. Proč se tak stalo a proč právě v tuto dobu?

Bouřlivá reakce Bruselu i veřejnosti

Jak se dalo čekat, EU i západoevropská veřejnost zareagovaly na náznaky rovnítek mezi homosexualitou a pedofilií pobouřeně. Měsíc po schválení zákona, tedy v polovině července, kvůli němu Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení pro porušení práva unie, protože legislativa je dle jejího názoru diskriminační. A ať už jde o shodu okolností nebo šikovný záměr, v téže době měla tatáž Evropská komise učinit jiný důležitý krok.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký „průšvih“ hrozí Maďarsku v EU?
  • Na čem může opozice dostat Orbána a kde má naopak slabé místo?
  • A je ohlášené referendum jen další zastírací manévr?
sinfin.digital