Články odjinud

Albánii a Makedonii nechce Haag ani Paříž. Kritizují přístupové pohovory do Evropské Unie

Albánii a Makedonii nechce Haag ani Paříž. Kritizují přístupové pohovory do Evropské Unie

Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok se dnes na jednání se svými kolegy z EU vysloví proti tomu, aby unie nyní zahajovala přístupové rozhovory s Albánií a Makedonií. Zahájení přístupových jednání s oběma balkánskými státy doporučila Evropská komise v dubnu a dnes o návrhu diskutují v Lucemburku ministři členských zemí, odpovědní za evropskou problematiku.

„Obě země udělaly velký pokrok v otázce vlády práva a boje s korupcí, ale je to zároveň pokrok velmi současný. Důležité je, aby země v těchto věcech dokázaly vytrvat a pokračovaly,“ prohlásil Blok při příchodu na jednání. Haag podle něj doufá, že začátek vyjednávání o vstupu bude možný, nechtěl ale spekulovat, kdy se tak stane.

Podobný postoj, jaký má k rozšiřování EU dlouhodobě skeptické Nizozemsko, zaujímá v případě Albánie a Makedonie také Francie. Její představitelka dnes před jednáním s novináři nehovořila.

Naopak Německo podporuje začátek rozhovorů se dvěma balkánskými státy, z nichž Makedonii cestu uvolnilo i nedávné urovnání sporu o název s Řeckem. Jeho státní tajemník pro evropské otázky Michael Roth při příchodu řekl, že stabilita, mír a demokracie na západním Balkáně má pro celou unii klíčový význam.

„Proto si vysoce cením snah obou zemí posílit vládu práva, nezávislé soudy a boj s korupcí. Jsme připraveni dát zelenou a já bych rád vybídl naše francouzské a nizozemské kolegy, aby nás podpořili,“ prohlásil Roth. Připustil, že výsledkem dnešního jednání si není jist, státy se na zahájení přístupových rozhovorů musejí shodnout jednomyslně.

Komise v dubnu své doporučení zemím, aby rozhovory zahájily, zdůvodnila „dosaženým pokrokem“ s tím, že země musí dál zachovat a posílit své reformní tempo.

EU se v posledních měsících začala po letech vlažného přístupu na západním Balkáně opět více angažovat. Květnový summit v Sofii se šesti státy regionu kromě frází o jejich „evropské perspektivě“ ale zemím v regionu slíbil především ekonomickou podporu například při budování infrastruktury.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud