„Obě země udělaly velký pokrok v otázce vlády práva a boje s korupcí, ale je to zároveň pokrok velmi současný. Důležité je, aby země v těchto věcech dokázaly vytrvat a pokračovaly,“ prohlásil Blok při příchodu na jednání. Haag podle něj doufá, že začátek vyjednávání o vstupu bude možný, nechtěl ale spekulovat, kdy se tak stane.
Podobný postoj, jaký má k rozšiřování EU dlouhodobě skeptické Nizozemsko, zaujímá v případě Albánie a Makedonie také Francie. Její představitelka dnes před jednáním s novináři nehovořila.
Naopak Německo podporuje začátek rozhovorů se dvěma balkánskými státy, z nichž Makedonii cestu uvolnilo i nedávné urovnání sporu o název s Řeckem. Jeho státní tajemník pro evropské otázky Michael Roth při příchodu řekl, že stabilita, mír a demokracie na západním Balkáně má pro celou unii klíčový význam.
„Proto si vysoce cením snah obou zemí posílit vládu práva, nezávislé soudy a boj s korupcí. Jsme připraveni dát zelenou a já bych rád vybídl naše francouzské a nizozemské kolegy, aby nás podpořili,“ prohlásil Roth. Připustil, že výsledkem dnešního jednání si není jist, státy se na zahájení přístupových rozhovorů musejí shodnout jednomyslně.
Komise v dubnu své doporučení zemím, aby rozhovory zahájily, zdůvodnila „dosaženým pokrokem“ s tím, že země musí dál zachovat a posílit své reformní tempo.
EU se v posledních měsících začala po letech vlažného přístupu na západním Balkáně opět více angažovat. Květnový summit v Sofii se šesti státy regionu kromě frází o jejich „evropské perspektivě“ ale zemím v regionu slíbil především ekonomickou podporu například při budování infrastruktury.